Gmail Captcha, Rus hackerlar Tarafından Kırıldı

Gmail CaptchaKullanıcılardan resimdeki kodu girmesini isteyerek robot ve insan ayrımı yapmaya yarayan Captcha sistemi, Gmail tarafında da Rus hackerlara dayanamadı.

Gmail, sisteme giriş yapanların özelleştirilmiş programlar (bot) değil de insanlar olduğunu doğrulamaya yarayan güvenlik sistemi Captcha sistemini Rus hacker grubundan koruyamadı. Çok amatörce kodlanmadığı sürece botları rahatlıkla devreden çıkaran Captcha sistemi, birçok internet sitesinde, kutudaki harfleri giriniz, yazısıyla birlikte karşımıza çıkıyor.

Önceki günlerde Yahoo Captcha uygulamasının başına gelenler bu kez Gmail için gerçekleşti. Spam e-postaların hızlı bir şekilde yaygınlaşması bekleniyor. Gmail’in, Captcha uygulamasının alt yapısını önümüzdeki günlerde değiştireceği düşünülüyor.

Spam saldırıları günümüz teknolojilerinin imkânlarını lehlerine kullanarak daha hızlı biçimde yayılıyorlar. Yazılım güvenliğinin gelişmesine yönelik yapılan yeni teknolojiler önümüzde ki günlerde ses getirecek uygulamaların başında olarak adını sıkça duyacağız.

Bir cevap yazın

Gmail Captcha, Rus hackerlar, spam,