Gmail’e ait tüm bilgilerinizi tek tıkla bilgisayarınıza kaydedin

Gmail’e ait tüm bilgilerinizi yedekleyin!

Son yıllarda, kaybetmek istemediğiniz bilgileri veya dosyaları bilgisayarlarınızda muhafaza etmek yerine internet ortamında depolamak çok daha yaygın hale geldi. Bulut depolama sistemlerinin hızlı gelişimi de bu ihtiyaca cevap verir nitelikte. Sadece bireysel kullanımlar değil kurumsal nitelikteki bulut depolama sistemleri de giderek daha fazla önem kazanıyor.

gmail yedekleme

Buna rağmen internet ortamında saklanan bilgilerin kaybolması, kendi bilgisayarınızda kaybolmasından daha olası. Çöken bir sunucu ya da iflas eden bir şirket, ihtiyacınız olan verileri geri dönüşü olmayacak bir şekilde kaybetmenize neden olabilir. Özellikle önemli e-postaları ve iş yazışmalarını kayıt altında tutabilmek bu anlamda son derece önemli. Verileri kaybetme ihtimalini de göz ardı etmemek için ihtiyacınız olan tüm bilgileri kendi bilgisayarlarınızda depolamanız da mümkün olmayabilir. Hele ki yüklü dosyalarınız varsa…

Daha önceleri e-postaların back-up’ını alabilmek için farklı bir servis kullanmak gerekebiliyordu. Ancak Google’ın Gmail kullanıcıları için geliştirdiği bir eklenti bu yedeklemeyi kolayca gerçekleştirmenizi sağlıyor. Gmail’de bulunan tüm e-posta ve ajanda verilerinizi MBOX ile tek seferde istediğiniz zaman istediğiniz cihaza alabilirsiniz; hem de Google şirket olarak online hizmetlerini sonlandırdığında bile…

MBOX Eklentisi

Google, belirli bir kısım ya da tüm arşivini almak istediğiniz kayıtlı bilgileri MBOX dosyasına çeviriyor. MBOX eklentisi, yaygın bir e-posta saklama formatı. Bu formatta, e-postalarınız uzun bir yazı dosyası haline çevriliyor. Kulağa hoş gelse de bu formatı destekleyen programlar şu an için sınırlı sayıda. MBOX eklentisini tanıyan programlar arasında yaygın olarak bilinenleri; Mozilla Thunderbird, Entourage ve Eudora.

Google hesabınızdaki e-posta ya da bilgilerinizi alabilmeniz için, Google hesabınıza giriş yapıp, menüden sırası ile “Verileri İndir” ve “Arşiv Oluştur” kısımlarına girmeniz yeterli. Bu aşamalardan sonra tek yapmanız gereken indirmek istediğiniz verileri seçmek.

Google’ın bu hizmeti sayesinde e-postalarınızın kaybolmayacağını bilerek, gönül rahatlığı ile bilgilerinizi internet ortamına depolayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

arşiv, Gmail, Yedekleme,