Genç görünmenin yolu ellerden geçiyor

Estetik ameliyatlardaki başarı nedeni ile artık kişilerin yaşını tahmin etmek giderek zorlaşıyor. Yüz yenileme, gençleştirme işlemleriyle en az 10-15 yaş genç görünmek mümkün. Ama eller… İşte onlar yaşı saklamıyor! Oysa ellere ayrılacak 30 dakikalık süre yeterli.

Genç görünmenin yolu ellerden geçiyor

El sırtlarındaki lekeler, damarlanmalar ve cilt deformitelerini dert ediyorsanız kendinize 30 dakika ayırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Sorunu ve çözümlerini estetik ve plasik cerrahi uzmanı Dr. Hüseyin Kandulu ile konuştuk….

El gençleştirme işlemleri kaç şekilde yapılır?

El gençleştirme işlemi eldeki deformitelerin derecesine göre farklı şekillerde uygulanabilmekte. Tüm bu yöntemler düşünüldüğünde işlemlerin hepsi o kadar konforludur ki yıllarca yaşlı ellerle dolaşmaya hiç gerek yoktur. Cilt lekeleri ve eldeki pürüzler için en güncel olarak lazerler, derma-abrazyon yöntemi veya kimyasal ajanlar ile yapılacak bakımlar yeterli olabiliyor.

El sırtındaki hacim kayıplarına bağlı ortaya çıkan kırışıklıklar, aşırı dikkat çekmeye başlayan damarlar ve fresh görüntüdeki azalma ise hazır dolgu materyalleri ile düzeltilebildiği gibi benim sıklıkla uyguladığım ve sonuçlarından fevkalade memnun olduğum kök hücreden zenginleştirilmiş yağ doku aşılamaları en güncel ve başarılı tedavi yöntemidir.

Yanıklar ve kimyasal yaralanmalarda da etkili

El gençleştirme işlemleri kişilerdeki deformite düzeyine göre herkese uygulanabilir. Tabii ki bu deformiteler temel olarak yaşlanma, sigara kullanımı, el bakımlarının ihmal edilmesi ve günlük hayatta eldiven kullanılarak yapılması gereken işlerde toplumumuzda bu alışkanlığın gelişmemiş olması nedenleri ile ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında ellerde oluşabilen yanık ve kimyasal yaralanmalarına bağlı deformitelerde de kök hücreden zenginleştirilmiş yağ doku aşılamasını uygulamaktayız.

Yanıklar ve travmalara bağlı sıkıntılar dışında bu tedaviyi sıklıkla yüz gençleştirme işlemi uyguladığım hastalarıma uygulamaktayım. Hatta artık yüz muayenesine gelen hastalarımızın el muayenesini rutin olarak uyguluyorum. Çünkü yüzün kendi içerisinde ki bütünlüğü (alın-göz çevresi-burun-ağız çevresi-gıdı) gibi vücudun açıkta kalan diğer bölgesi olan ellerlede uyumunu sağlamak önemli.

Hangi yöntemleri uyguluyorsunuz ?

En etkili yöntem kök hücreden zenginleştirilmiş yağ doku uygulaması. Bu işlem ameliyathane ortamında hafif bir anestezi eşliğinde uygulanabilir. Kişinin göbek çevresinden özel aletler ile yağ hücrelerinin yapısı bozulmadan elde edilen dokular kök hücreden zengin hale getirilip ellere aşılanıyor. Bu sayede eldeki hacim kayıpları yanı sıra kök hücrelerin cilt yenileyici etkisi ile çok ciddi bir gençlik etkisi ortaya çıkıyor.

Uyguladığımız diğer yöntemlerden lazer, derma-abrazyon ve kimyasal asitlerle uygulanan cilt yenileme yöntemleri klinik ortamlarda uygulanabilir. Lazerler ile cilt soyma ve leke tedavisi yapılabiliniyor. Derma-abrazyon işlemi de özel elmas uçlarla motor yardımı ile uygulanan cildin soyulduğu lekelerin giderildiği diğer bir yöntemdir. Kimyasal asitler ile cilt yenileme işlemi ise aslında daha deformite ortaya çıkmadan hem yüze hem de ellere uygulanabilecek koruyucu bir yöntemdir.

Bu işlemler sonrasında neler yaşanır, zorlukları nelerdir? Sorunlar olabilir mi?

Bu işlemler sonrasında ilk 3 gün ellerde ödem olabilir. Buna bağlı hafif uyuşukluklar hissedilebilir. Eğer hücre aşılamasının yanında cilt yenilemede yapılmışsa el sırtında kabuklanmalar olacaktır ki bunlarda ilk 5-7 gün içerisinde yerini yeni cilde bırakacaktır. Bu işlem sonrası ilk birkaç gün hareket esnasında sızlamalar normaldir ancak ağrı kesici haplar da bunların giderilmesinde yeterli olmaktadır.

El gençleştirme sonuçları kalıcı mıdır?

El gençleştirme işlemlerinin sonucu kesinlikle kalıcıdır. Ancak deformitenin düzeyine göre 6 ay ile 1 yıl içerisinde el sırtlarına 2. seans doku aşılaması yapmak gerekebilir.

Bir cevap yazın

El gençleştirme, Estetik Ameliyatı,