Facebook, YouTube benzeri video önerileri sunmaya başladı

Facebook‘un son gözdesi sosyal ağ üzerinde paylaşılan videolar. Video reklamları sonunda hayata geçiren, geçtiğimiz günlerde video reklam dağıtım platformu LiveRail‘i satın alan, haber akışı algoritmasını video izlemelerine göre düzenlemeye karar veren ve marka sayfaları için detaylı video ölçümlemeleri sunmaya başlayan Facebook tüm bu yeniliklerle kullanıcıların daha fazla video izlemesini istiyor. Sosyal ağın bu amaç doğrultusundaki son adımı ise izlenen videolardan sonra çıkan yeni video tavsiye özelliği.

Kullanıcıların haber kaynağı üzerinde bir video izledikten sonra yeniden haber kaynağına dönerek başka içerikler içinde kaybolmasının önüne geçmek isteyen Facebook, Android ve iOS uygulamaları üzerinde video bitiminden sonra benzer videoların çıktığı yeni bir özelliği test ediyor.

İlk Techcrunch‘ın farkettiği üzere uygulama üzerinde bir videoyu izleyip bitirdikten sonra Facebook size o videoyu yeniden izleme ya da kendi seçtiği popüler videolardan birini izleme seçeneği sunuyor.

YouTube‘un video öneri sistemine benzeyen bu özellikle haber kaynağına geri dönmeye gerek kalmadan aynı ekran üzerinde arka arkaya video izleyebiliyorsunuz. YouTube’un video önerilerinin nasıl bağımlılık yaptığını düşünürsek Facebook’un da bu özellikle daha fazla videonun izlenmesini amaçladığını söylemek yanlış olmaz.

facebook video player

Facebook yeni mobil video oynatıcının henüz deneme aşamasında olduğunu kabul etse de özelliğin tüm kullanıcı ve platformlara ne zaman açılacağı hakkında bilgi vermiyor. Ancak sosyal ağın kullanıcılara daha fazla video izlettirerek reklamverenlere daha fazla veri sunma şansını kovaladığını da burada atlamamak gerek.

Görsellerden sonra video odaklı bir sosyal ağ platformu olmaya çalışan Facebook’un bu anlamda YouTube’a bir anlamda çelme takmaya çalıştığı da gözden kaçmıyor. Nitekim video reklamlarda da sadece Facebook üzerine direkt olarak yüklenen videoların reklama dönüştürülmesine izin veren sosyal ağın kendi video oynatıcısı ve video özellikleriyle popüler video paylaşım platformunu devre dışı bırakmaya çalıştığını söylemek mümkün.

Bir cevap yazın

Facebook, facebook video, youtube,