Facebook’un yeni gizlilik ayarları ile ilgili bilmeniz gerekenler

Facebook, gizlilik ayarlarının oldukça uzun ve sıradan bir kullanıcı için fazla karmaşık olduğu eleştirilerine kulak vererek gizlilik politikasında yeni bir güncellemeye gitti.

Facebook’un yeni gizlilik ayarları ile ilgili bilmeniz gerekenler

İlüstrasyonlar ve kısa kısa alt başlıklarla yenilenen Facebook’un gizlilik politikası, güncellemeden önceki haliyle kıyaslandığında %70 daha kısa bir hale geldi. Aslında yapılan değişikliklerin pek çoğu görsel anlamda.

Gizlilik sayfasını daha iyi anlayabilmek adına yapılan bu değişikliklerle Facebook, ortalama bir kullanıcının net bir şekilde Facebook’un sizden hangi verileri aldığı ve bunu nasıl kullandığını anlatmak istiyor.

Bugün son halinin yayına girmesini beklediğimiz yeni gizlilik politikasıyla ilgili bilmeniz gereken 5 şeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Lokasyon

Facebook, işletmelere, kullanıcıların spesifik lokasyonlarına göre reklam verme hizmetini sunuyor. Bu hizmetten önce reklamverenler yalnızca ‘Yaşadığı Şehir’ hedeflemesi yapabiliyordu. Bu hamleyle akıllı telefonlarımızdaki konum bilgilerini kullanarak bulunduğumuz lokasyona özel reklamlar görebiliyoruz. İşte yeni gizlilik politikasıyla yalnızca GPS değil, bluetooth ve WiFi sinyalleri de takip edilebiliyor olacak. Ayrıca Facebook, akıllı telefonlarınızda konum servisi açık şekilde çektiğiniz ve profilinize yüklediğiniz fotoğrafların da lokasyonlarını kullanarak fotoğrafların konum bilgisini de toplayabilecek.

Facebook’la Giriş Yaptığınız Sayfalar

Bundan sonra yalnızca Facebook’ta oturum açtığınız zaman yaptığınız hareketler kaydedilmeyecek. Facebook’la Giriş Yap fonksiyonu kullandığınız üçüncü sitelerdeki hareketleriniz de kaydedilecek. Buna mobil uygulamalar da dahil. Örneğin Facebook, Instagram ve WhatsApp’teki davranışlarınız da o uygulamaların gizlilik politikalarını ihlal etmeyecek şekilde kaydederek, reklamverenlere daha geniş ‘Davranış’ seçenekleri sunabilir.

Reklam Hedeflemeleri

Facebook ayarlarınızdan ‘hedeflenmeyi’ kapatabilirsiniz. Ancak yeni gizlilik güncellemesiyle artık Facebook dışında giriş yaptığınız web sayfalarının reklamlarını Facebook’unuzda görmeniz mümkün hale gelecek.

Gözler Üzerinizde

Facebook her şeyi çok güzel özetliyor: ‘Biz, mesajlaştığınızda, içerik paylaştığınızda ya da yorum yaptığınızda, yani Facebook servislerini kullandığınızda yaptığınız bütün hareketleri ve içerikleri topluyoruz.’ Facebook bununla da kalmıyor, spesifik aktiviteleri yapma sıklığınız, aktiviteleri yapma süreniz, hangi tip içeriklerle daha çok etkileşime geçtiğiniz de kaydediliyor. Özetle bütün gözler üzerinizde diyebiliriz.

Alışveriş

Facebook, doğrudan kendi üzerinden satış yapmayı sağlayan bir aracı da test ediyor. Eğer bu aracı kullanmaya onay verirseniz Facebook, bundan sonra yaptığınız bütün e-ticaret işlemlerini de kayıt altına alabilecek.

Anlaşılan Facebook, geçtiğimiz günlerde de bahsettiğimiz organik erişimi düşürme hamlesini, çok geniş bir davranış hedeflemesi sunarak, kimsenin hesap etmediği stratejik bir karara göre yaptı: Sosyal hareketlere bağlı gelişmiş davranış hedeflemeleri. Bu güncellemeyle Facebook, reklamlarına bambaşka bir boyut kazadırarak her sene büyüyen hacmini daha da büyütmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

Facebook, Gizlilik, reklam,