Facebook, sponsorlu içerikleri kullanıcılar üzerinde nasıl test ediyor?

Facebook, haber akışında manipülasyon yaparak haberimiz olmadan üzerimizde psikolojik deney yaptı diye birçoğumuz kızdık; hatta İngiltere’de bu konu mahkemeye taşındı bile. Ancak sosyal ağ sadece kullanıcı davranışlarını analiz etmek için testler yapmıyor. Facebook ayrıca reklamları haber kaynağında nasıl göstereceği konusunda da kullanıcılar üzerinde testler uygulamaya devam ediyor. “Nasıl?” sorusunun cevabı ise yazının devamında gizli.

Gündemin en sıcak konusu Facebook’un kullanıcıları üzerinde haberleri olmadan yaptığı psikolojik deneyin ilk olmadığını biliyoruz. Bunun bir diğer ayağı da Facebook reklamlarını kapsıyor. Facebook’un sponsorlu içerikleri nasıl test ettiğini merak ediyorsanız yine cevabı kendinizde aramanızda fayda var.

Facebook‘un reklam modellerini hayata geçirmeden önce sürekli “Yapılan denemelerin sonunda reklamların tıklama oranları şu sayılara ulaştı” diye bilgi verdiğini hatırlarsınız. Diğer bir deyişle Facebook sınırlı sayıda kullanıcısını denek olarak seçiyor ve en uygun reklam modeli ve görünümünü belirlemek için onları küçük testlere tabi tutuyor.

Bir paylaşımda “sponsorlu” ibaresi geçip geçmediğine bakmadan onun reklam mı yoksa normal bir durum güncellemesi olduğunu anlayabilir misiniz? Vereceğimiz örnek bunu açıklayacak cinsten.

facebook-is-this-an-ad-ad

Nitekim Facebook, haber kaynağında yer alacak reklamların kullanıcıları rahatsız etmesini istemediği için normal durum güncellemelerine benzeyen reklam görünümlerini belirlemek için denemeler yapıyor.

Facebook haber akışında karşılarına çıkan içerikler için bazı kullanıcılara şu soruyu yöneltiyor: “Bu cümleye ne kadar katılıyorsunuz? ‘Bu içerik bir reklama benziyor’”. Sonrasında çeşitli derecelendirmeler sunan Facebook, buradan topladığı kullanıcı geri bildirimlere göre reklam görünümleri üzerinde değişiklikler yapıyor ya da yapmıyor.

Diğer bir deyişle “Facebook hep reklamla doldu” diye şikayet edenlerin önüne organik sonuçlara benzeyen reklam modelleriyle geçmek isteyen sosyal ağ, bunun için de sizin tepkilerinizi ölçümlemeye yöneliyor.

Bir cevap yazın

Facebook, reklam, sponsorlu içerikler,