Facebook oyun içi satın almalar için masaüstü reklamlarını duyurdu

Candy Crush oynayanlar bilir. Tek bir şeker kalmışken hamleleriniz biter ve haftalardır geçmek için saç baş yolduğunuz bölüm çok az bir farkla hayal olur. Bir hamleniz daha olsa bütün o kabuslar bitecektir; para karşılığı ekstra hamle alsam mı düşünceleri işte bu anda kafanıza üşüşmeye başlar. İşte şimdi Facebook, haber kaynağına oyun içi satın alma reklamlarını ekleyerek kafa karışıklığınızı oyun geliştiricilerin yararına sonlandırmanızı istiyor.

Facebook’un duyurduğu üzere reklamverenler arık oyunlarda acil yardıma ihtiyaç duyduğunuzda imdadınıza koşan uygulama içi satın almalar hakkında masaüstü reklamları yaratabilecekler.

Haber kaynağı sağ sütunda yer alacak bu reklam modeliyle oyun geliştiriciler sanal eşyalar; yani canlar, bombalar, hamleler satabilecek. Facebook oyun tutkunları da direkt olarak reklamlar üzerinden satın alma yaparak oyuna devam edebilecek.

battle pirates

Geçtiğimiz aylarda uygulama indirme reklamlarını hayata geçirerek uygulama geliştiricilerin yeni oyuncular kazanmasına yardım eden Facebook şimdi bu yeni reklam modeliyle de oyun geliştiricilerin oyunlarından para kazanmasına yardımcı olacak.

Facebook bu reklam modelini ilk deneyen Kixeye’ın oyunu Battle Eye için yayınladığı reklamla uygulama içi satın almalarda indirim sunduğunu ve tıklama oranlarını %10 artırarak daha önce oyun içi satın alma yapanların dönüşüm oranlarında da %50 artış gördüğünü söylüyor. Bu oran ise ilk kez satın alanlarda %14. Reklam yatırım geri dönüşleri ise %5000 gibi dev bir oranda olmuş.

battle facebook buy

Oyun geliştiriciler bu reklam modeliyle oyunu oynamayı bırakmış eski kullanıcıları yeniden oyuna çekebilecekleri gibi oyunu oynayan şimdiki kullanıcıların da oyun deneyimlerini iyileştirmelerini sağlayacaklar. Reklamverenler bugün itibariyle masaüstü oyun içi satın alma reklam modellerini Power Editor, Creative Flow ve Preferred Marketing Developers aracılığıyla oluşturmaya başlayabilecekler.

Bir cevap yazın

Facebook, Oyun, reklam,