Facebook’ta isyan var

FacebookDaha önce Hotmail’in başına gelen şimdi Facebook’un başına geldi; kullanıcılar isyan etti.

Uzun zamandır kullandıkları, beğendikleri bir sitede gerçekleşen değişim çoğu zaman kullanıcıların alışkanlıklarına ters düşme tehlikesine sahiptir. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz günlerde Hotmail yaşamıştı. İşte Facebook‘un son günlerde yaşadığı da tam olarak bu. Sitenin bilgi paylaşım özelliğini artırmak için yapılan görsel değişiklikler, şu sıralarda kullanıcılardan büyük tepki topluyor. Konuyla ilgili görüş bildiren kullanıcılar Facebook‘u Twitter‘ı kopyalamakla suçluyorlar.

Her ne kadar bazı kullanıcılar yeni tasarımı beğense ve bu görüşlerini dile getirseler de, konuya aktif olarak dahil olan yorumcular arasında azınlıkta kalıyorlar. Facebook üzerinde şu ana kadar yeni tasarımı beğenmediklerini ifade eden ve eski tasarıma dönmek için seslerini yükselten kullanıcılar 10’dan fazla grup kurdular ve toplamda 1 milyona yakın üye toplamayı başardılar.

İşin ilginç yanı bu grupların bazılarının 2006’da, aslında şu anda geri istedikleri eski tasarıma geçişi protesto amacıyla kurulmuş olmaları. Buna rağmen hafta içinde “old facebook” (eski facebook) kelimelerinin Facebook üzerinde en çok aranan kelimeler olması dikkat çekici.

Bir cevap yazın

Facebook, tasarım,