Facebook’la bilime destek

Bilgisayarınız AIDS ve kansere çare bulsun.

Dünyanın mikro-işlemci lideri Amerikan Intel firması, sosyalleşme sitesi Facebook kullanıcılarının bilgisayarlarının gücünün bir bölümünü bilimsel araştırmaların hizmetine sunmalarına olanak sağlayan bir yazılım geliştirdi.

Intel, “Progress Thru Processors” (İşlemciler yoluyla ilerleme) adı verilen ve dün beta versiyonu kullanıma sunulan uygulamayı geliştirmek için GridRepublic adlı sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yaptı. Yazılım, Facebook kullanıcılarına, tek bir bilgisayarın yapamayacağı karmaşık ve zor görevler için gerekli gücü bilgisayarları aracılığıyla bilim adamlarına sağlamalarını öngörüyor.

Facebook kullanıcılarının bilgisayarlarının gücünü bir araya getirerek bir süper bilgisayar oluşturmalarına olanak tanıyan uygulama, şimdilik kanser, Aids veya Alzheimer konusundaki “Rosetta@home“, küresel ısınma konusunda “Climapredction.net” ve sıtma konusundaki “Africa@home” bilimsel projelerini kapsıyor.

GridRepublic STK’sının Müdürü Matt Blumberg, bu tip bilgi değişiminin sosyal ve bilimsel yararının katılımcıların sayısına bağlı olduğunu belirterek, “Ne kadar çok katılımcı olursa biz de daha iyisini yapabiliriz” dedi.

Intel Başkan Yardımcısı Deborah Conrad da küçük bireysel katkıların dünya için önemli yardımlar sağlayabileceğini belirterek, “Bilgisayarınıza çok az enerji kullanan bir yazılımı kurarak, daha iyi bir dünya için uğraşan araştırmacıların bilgisayar kaynaklarını arttırabilirsiniz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

bilim, Facebook,