Facebook Bilgilerimizi Kimlere Satıyor?

facebook bilgi satışıKomplo teorileri doğru çıktı; sosyal ağ devi Facebook, kullanıcılarının bilgilerini şirketlere satıyor.

Facebook popüler olduğundan bu yana yapılan “bu bilgiler servet değerinde” geyikleri, sonunda gerçeğe döndü. Şimdilerde Facebook’un 150 milyon kullanıcıdan oluşan veritabanını bir pazar araştırma aracı olarak şirketlere nasıl sattığı konuşuluyor.

Bahar aylarından itibaren, firmalar Facebook üyelerinden istediklerini seçerek, yeni ürünlerle ilgili Engagement Ads adlı bir anket sistemi sayesinde görüş alabilecek.

Davos Denince Akla…

Aslında Engagement Ads yeni bir teknoloji değil. Ancak bu kadar gündeme gelmesinin sebebi, sistemin Davos’ta yapılan (ve bizim daha çok bıçkın moderatörleri ve verilen tarihi ayarlarla bildiğimiz) Dünya Ekonomi Forumu’nda ayrıntılarıyla tanıtılması.

Peki siz, Facebook‘un işi bu kadar açıktan ticarete dökmesinden rahatsız oluyor musunuz? Yoksa kaliteli bir sosyal ağ altyapısı sundukları sürece, büyük firmalardan gelecek her soruya yanıt vermeye gönüllü müsünüz?

Yorumlar “Facebook Bilgilerimizi Kimlere Satıyor?”

  • bir dost:

    Sonuçta bu bilgiler satılınca bizim sevebileceğimiz ürünlerden reklam almıyacak mıyız? Zaten facebook bilgileri satarken ismine zarar vericek olaylara karşı önlem almayı akıl etmiştir.

Bir cevap yazın

Dünya Ekonomi Forumu, Facebook, kullanıcı bilgileri,