Facebook’un 1 Milyar Dolarlık Teklifine Snapchat’ten Ret

Facebook‘un popüler mesajlaşma uygulaması Snapchat’i 1 milyar dolara satın almak istediği ortaya çıktı. Ancak şimdiye kadar toplamda 73 milyon dolar yatırım alan ve gittikçe değerlenen şirket Facebook’un bu cömert teklifini reddetti.

Wall Street Journal‘ın belirttiğine göre bu teklif Facebook’un Instagram‘ı 1 milyar dolara satın alarak bünyesine kattığı ve Snapchat’in 60 milyonluk yeni tur yatırım aldığı dönemin hemen sonrası gerçekleşti. Snapchat ise bir sosyal ağ sitesine tarafından satın alınmaya sıcak bakmadığını söyleyerek Facebook’u kibarca reddetti.

Bundan da Instagram’ın kabul ettiği 1 milyar doların Snapchat’i o kadar cezbetmemiş olduğu anlaşılıyor. Snapchat bilindiği gibi gönderilen mesajların karşı taraf tarafından okunduktan sonra silinmesi üzerine kurulu bir mesajlaşma uygulaması.

Facebook bilindiği gibi yakın zamanda özellikle genç kullanıcıların tercih ettiği Snapchat’ten esinlenerek Poke adını verdiği bir uygulama çıkarmış ancak beklediği ilgiyi kullanıcılarından görememişti. Anlaşılan Facebook kullanıcı sayısı gittikçe artan ve mali açıdan güçlenen Snapchat’i satın alarak mesajlaşma servis ve uygulamalarına daha fazla yatırım yapmak istedi ancak Snapchat’in red cevabı ile bu planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı.

Snapchat

Mark Zuckerberg’e hayır diyen Snapchat ise diğer yandan önemli yatırımlar almaya devam ediyor. Zira 60 milyonluk yatırım ile rekor kıran Snapchat’in 200 milyon dolara ulaşan yeni bir yatırım alacağı söyleniyor. Yatırım şirketinin ismi bilinmese de WSJ, bunun bir Asyalı yatırımcı olduğunun altını çiziyor. Bu yatırım sonrası şirketin değeri ise 3-4 milyar dolar gibi bir rakama ulaşacak.

Eğer yatırım gerçekleşirse ve Snapchat 4 milyar dolarlık değerli bir şirket haline gelirse Facebook’a 1 milyar dolara gitmemiş olduğunun mutluluğunu yaşayacak. Ancak Zuckerberg’in hala aklı Snapchat’te olduğunu varsayarsak daha yüksek bir teklifle şirkete yeniden yanaşması da olası gözüküyor.

Bir cevap yazın

Facebook, Snapchat,