Evler teknoloji çöplüğü haline geldi

Akıllı teknolojinin gelişmesiyle birlikte inanılmaz bir büyüme gösteren elektronik sektörü, bu alandaki atık hacmini de korkutucu boyutlara çıkardı. Türkiye’de geri dönüşüm alışkanlığı kazanılmadığı için yılda 500 bin tonun üzerinde e-atık birikiyor. Bu atıklar arasında tost makineleri ve beyaz eşya, televizyon vb. bulunuyor.

Evler teknoloji çöplüğü haline geldi

Kullanılmayan elektronik cihazları geri dönüşüme verme alışkanlığının kazanılmadığı Türkiye’de yılda 500 bin tonun üzerinde elektronik atık, evlerin bir köşesinde ve iş yerlerinde birikiyor. Bu atıkların yüzde 25’ini televizyonlar ve monitörler oluşturuyor. Yılda 2 bin tonun üzerinde e-atığı geri dönüşüme kazandıran Tekno Geri Dönüşüm Genel Müdürü Hüseyin Kılıç, veri imha sertifikası olan ender kuruluşlardan biri olduklarını ifade ederek, Türkiye’de mevcut elektronik atıkların yarıya yakınının geri dönüşüme gönderilebildiğini ifade etti.

500 MİLYON LİRALIK KAYIP

Kılıç, gelişmiş ülkelerde devletin geri dönüşüm için teşvik verdiğine de dikkat çekerek “Bizde de teşvik verilmeli. Çünkü atık toplama maliyetimiz çok yüksek. İnsanımız bilinçli değil. Türkiye’de sistem düzenli işlese ve tüm atıklar toplanabilse yılda 500 milyon liraya yakın ekonomik kazanım sağlanır” dedi.

EN İYİ MÜŞTERİ BANKALAR

Veri depo merkezi sayılan bankların en büyük müşteriler olduğunu da ifade eden Kılıç, “Harddiskleri özel parçalama yöntemiyle imha ediyoruz. Sertifikalı kuruluşlarla çalışıldığında bilgi güvenliği konusunda endişe etmesine gerek yok” açıklamasında bulundu.

ELEKTRONİK ATIKLAR NASIL TOPLANIYOR?

Elektronik atıklardan kurtulmak isteyenlerin ya belediyelerin e-atık hatlarını ya da geri dönüşüm şirketlerini direkt olarak aramaları gerekiyor. Belediyeler anlaşmalı oldukları şirketlerle iletişime geçiyor adres üzerinden alım ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

TEHLİKE SAÇIYOR

İTÜ Öğretim Üyesi, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SUT-D) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu da Türkiye’de toplanan e-atık miktarının Avrupa ülkelerinde toplanan e-atık miktarının yüzde 20’sine denk geldiğini, diğer atıklara göre daha hızlı artış gösteren bu cihazların aynı zamanda çok daha fazla zehirli madde içerdiğini belirtti. Karaosmanoğlu, “Bulaşık, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyaların yanı sıra elektrik süpürgesi, tost makinesi, bilgisayarlar, telefonlar, kameralar ve florasan ampuller gibi eşyalar, elektronik atık kapsamına giriyor. Kullanım ömrü biten bu cihazlar, doğayı kirleten ağır metaller içeriyor” diye konuştu.

KİŞİ BAŞI 4 KİLOGRAM

Dünya ortalaması 7 kilogram olan e-atık miktarı Türkiye’de 4 kilogram civarında. Çevre Bakanlığı 2012 yılı verilerine göre Türkiye’de yılda 537 bin ton e-atık ortaya çıkıyor. Bunun sadece yüzde 10’u geri dönüşüme gidiyor. Kanserojen içeriğe sahip bu ürünler ozon tabakasına da zarar veriyor.

Bir cevap yazın

çöplük, e-atık, geri dönüşüm, Teknoloji,