Evlenmek üzereyim ama ilk geceden çok korkuyorum

Evlenmek üzereyim ama ilk geceden çok korkuyorum

Ben 25 yaşında bir bayanım. Evlilik korkum nedeniyle şimdiye kadar geciktirmiştim evliliği ama artık yaşım 25 olunca, daha fazla uzatamadım bu durumu. Kaçınılmaz olarak 2 ay sonra evleneceğim. Benim sorunum çoğu genç kızın yaşadığı gibi ilk gece korkusu. Benden önce evlenen arkadaşlarım sürekli çektikleri acılardan bahsedip duruyorlar. Bu durum da beni oldukça gerdi.

CEVAP: Değerli okurum. Her söylenene öyle hemen inanma. Arkadaşların çok abartmışlar. İlk cinsel deneyimle ilgili korkuları yenmek için bilgilenmek ve partnerinle duygularını paylaşman gerekir. Öncelikle bunun bir felaket olmadığını, mutlaka çok dramatik boyutta acı ve kanama yaşanmadığını bilmelisin. Kanama miktarı ise kişinin biyolojik yapısına bağlıdır. Mutlaka olacak diye de beklememek gerekir, çünkü kızlık zarının esnekliğine bağlı olarak, hem miktar hem de kanama zamanı değişebilir.

Kızlara karşı isteğim fazla ama hiç seks yapmadım

SORU: Ben 18 yaşında bir gencim. Kızlara karşı cinsel isteğim fazla olduğu için haftada 3 kere kendimi tatmin ediyorum. Kimseyle cinsel biri ilişkide bulunmadım. Hafta 3 kere yapmanın bir zararı var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, yaşından dolayı bu tür konularda hiçbir bilgiye sahip değilsin anlaşılan. Cinsellik sadece kendi kendine tatminden ibaret değil. Sana tavsiyem; kitaplardan, internetten bu tür konular hakkında bilgi al, sağlıklı bir birey olarak hayatına devam et. Ama yine de soruna cevap vereyim. Haftada 3-5 kez kendini tatmin etmek normal olup, hiç bir zararı yoktur.

6-7 boşalmadan sonra penisimde ağrı oluyor

SORU: Merhaba, 26 yaşında bir gencim. Uzun süreli bir ilişki yaşıyorum. Partnerimle sürekli cinsel ilişki kuruyoruz. Cinsel isteğim oldukça fazla. Sürtünsem bile boşalıyorum. 6-7 boşalmadan sonra penisimde ağrı oluyor, acaba neden?

CEVAP: Değerli okurum, kısa süre içinde, birçok kez cinsel ilişki kurulduğu zaman, özellikle bu ilişki cinsel organların birbirine sürtünmesi şeklindeyse, peniste sürtünmeye bağlı sorunların ortaya çıkması çok doğaldır. Cinsel organların birbirine sürtündüğü ortamın kayganlığı azaldıkça, penisin daha fazla tahriş olması da beklenebilir. Bunu ağrı veya uyuşma şeklinde hissedebilirsin. Her boşalmadan sonra, penisin yeniden uyarılabilir ve sertleşebilir hale gelmesi bir zaman alır. Birbirini izleyen boşalmalarda, bu süre giderek uzayacaktır. 6-7 boşalmadan sonra sertleşme olmaması, tamamen normal bir durumdur.

Testisimde fındık kadar bir kitle var

SORU: Ben 41 yaşında, sağlıklı bir erkeğim. Bundan birkaç sene önce banyo yaparken sağ testimin üst kısmına gelen bölgede yuvarlak bir kitle gözüme çarptı ve bir sene önce korkumu yenerek üroloji doktoruna gittim. Elle muayene yaptıktan sonra korkulacak bir şey olmadığını, bu kitleyle birlikte yaşamaya alışmam gerektiğini, ilerde daha da büyüyebileceğini, ağrı ve sıkıntı vermeye başlarsa gerektiğinde alma yoluna gidilebileceğini söyledi. Ben herhangi bir kanser türü olup, olmayacağını sorunca sadece şu an ismini hatırlayamadığım bir kitle olduğunu, kanser olmadığını ama ameliyat esnasında sinirleri etkileyebileceği için bu kitleyle yaşamam gerektiğini belirtti. Şimdi bu kitle bir fındık büyüklüğünde ve çok sert. Ara ara kasıklarımda ağrı yapıyor.

CEVAP: Değerli okurum, bu sert kitle, testisin üzerinde sperm kanallarından oluşan epididim adlı organa bağlı, içinde sperm hücreleri de içeren bir kistik oluşum. Bu kitlenin çıkmasının tek sakıncası o taraftaki kanallarda sperm geçişine engel olarak sperm sayısını düşürmesi, dolayısı ile ileride çocuk olmasında zorluk çıkarması ihtimalidir. Mikrocerrahi uygulanarak çok dikkatli olarak çıkarıldığında çevre dokulara, damar ve sinirlere zarar vermeden ameliyat edilebilir.

Eşimde bir şey çıkmadı, acaba sorun bende mi?

SORU: Ben 35 yaşında bir erkeğim. Yaklaşık 8 aydır baba olmaya çalışıyorum. Ancak netice alamadık. Acaba spermim mi yetersiz? Bunu nasıl anlarız? Eşim de bir şey çıkmadı.

CEVAP: Değerli okurum, fertilite durumunu öğrenmek için öncelikle temel bir test olan Spermiogram yaptır. Bu test için meni vereceksin, bu operasyon değildir. Bu test sperm sayısı, hareketi, yapısı hakkında bilgi verecektir. Bunun sonucuna göre ileri incelemeler yapılır.

Boşaldıktan hemen sonra tuvaletim geliyor…

SORU: Ben 18 yaşında üniversiteli bir erkeğim. Benim sorum şu olacak size: Boşaldıktan 5-10 dakika sonra tuvaletim geliyor. İdrarımı yapıyorum. Bu her defasında oluyor. Bir zararı var mıdır?

CEVAP: Bu tamamen normal ve fizyolojik bir durumdur. Bu durum sizde neden bir problem oluşturdu? Rahat olun hiçbir probleminiz olmadığı gibi, hiçbir zararı da yoktur.

Kocamla sevişirken artık zevk almıyorum

SORU: Merhaba ben 2 yıllık evli bir bayanım. Eşimi çok sevmeme rağmen artık cinsellikten zevk alamıyorum. Aslında bu çok uzun bir zamandır devam ediyor. Yaşım 28. Eşime bunu belli etmiyor, zevk alıyormuş gibi yapıyorum. Tedavi edilebilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, eşinle yaşadığın bu sorunun ne zaman, nasıl başladığı ve ne kadar sürdüğü çok önemli. Bu durum eşinin tutumlarından kaynaklanan bir şeyle ilgili olabileceği gibi, senin psikolojik durumunla ilgili bir sorun da olabilir. Çoğu zaman nedenler birden çoktur ve süre içinde bir neden bir diğerini besler hale gelir. Örneğin, eşinin kendisine olan cinsel yaklaşımından hoşnut olmayan bir kadın bunu ifade ettiği halde eşinden olumlu bir tepki alamayabilir ya da bu talebini ifade etmediği için eşinin bir şeyden haberi olmayabilir. Bütün bunların belirli bir süreyi aşmasının sonucu olarak da kadın bir psikolojik problem geliştirebilir ve depresyona girebilir. Depresyon da bu olumsuz durumun devam etmesine daha da katkıda bulunur. Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar? Yani içinde bulunduğun durumları detaylı değerlendirmek önemli. Bu değerlendirmede ikiniz arasındaki ilişkiyle ve çevreyle (eşlerin çalışma koşulları, maddi durumları, aile büyüklerinin etkileri vs.) ilgili faktörleri iyi tespit edip ona göre hareket etmek gerek..

Kamyon şoförü nişanlım yatakta çok sert!.

SORU: Bu köşeyi hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Sevgilim uzun yol kamyon şoförü. Uzun aralarla beraber oluyoruz. Bana yatakta çok sert davranıyor. Ona bunu söylediğimde kabul etmiyor. Vajinamda çok ağrı oluyor. Bu durumu nasıl aşarım? Teşekkürler.

CEVAP: Sevgili okurum. sevgiliin bir kamyon şoförü olduğunu söylüyorsun. Adamın işi ağır. Kullandığı kaç tonluk araç. Ve o arabayı durdurmak için büyük bir güç sarfederek bir frene bir gaza sürekli basıp duruyor. Bu da onda sert bir tabiat yaratmış doğal olarak. Sana da bu yüzen sert davranıyor. Bu durumu kabul edersen böyle devam edeceksin, yok edemem dersen de kamyonuyla yoluna gedecek. Yani işin zor… Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

evlilik, ilk gece, üroloji,