Etkili tweet oluşturmak için 7 öneri

Twitter, sosyal medya pazarlaması alanında çalışmalar yapan her firmanın etkin olarak yer almak istediği mecralardan biri. Peki araştırmalarınıza ve uygulamalarınıza baktığınızda takipçilerinizi etkileyecek ve etkileşim sağlayacak tweet oluşturma konusunda ne kadar başarılısınız?

Paylaştığınız tweetlerle, Twitter’da istediğiniz düzeye gelemediğinizi, takipçi sayınızı artıramadığınızı ya da en azından yeteri kadar retweet ve favori alamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

tweet oluşturmak

İşte size etkili tweet oluşturma konusunda yardımcı olacak bazı ipuçları…

1. İyi bir takipçi olmak

Twitter’da etkili paylaşımlar yapmanın yolu, sektörde başarılı olan yayınları takip ederek bu paylaşımlardan ilham almaktan geçiyor. Bu nedenle okuduğunuz ve ilginç bulduğunuz makaleleri, haberleri link ve içeriğini özetleyen bir etiketle, hazırlayan kaynağı da ekleyerek tweet atmak, en kolay ve etkili yöntemlerden biri.

2. Retweet’leri düzenlemek

Çoğumuz beğendiğimiz tweetleri retweet’lerken, sadece retweet butonuna basar paylaşırız. Ancak amacınız burada Twitter’da var olduğunuzu fark ettirmekse, retweet’e kendi yorumlarınızı da eklemeniz, aynı fikri paylaştığınız insanların sizi takip etmek istemesine yardımcı olabilir.

3. Çözüm sunmak her zaman işe yarar

Kullanıcılar, Twitter vasıtasıyla gündemi, dünyadaki trendleri, eğlenceli tespitleri takip ettiği kadar, bu platformdan hayatında uygulayabileceği bilgileri de alır. Özellikle çözemediği herhangi bir probleme dair en ufak bir bilgi, çevresinde de benzer sorunlarla mücadele eden insanlarla paylaşmak isteyeceği türden bir bilgidir. Bu yöntem tweet’lerinizin takipçileriniz tarafından paylaşılmasını sağlar.

4. İlginç bilgiler paylaşmak

İnsanlar ilgi alanlarına girsin ya da girmesin, şaşırtıcı bilgileri daima okur ve başlıktan sonrasını da şaşırtıcı bulmaya devam etmişse bunu mutlaka paylaşır. Takipçilerinizi şaşırtacak bilgiler paylaşmak Twitter stratejinizi destekleyebilir.

5. Takipçilerinizden fikir almak

Twitter’da kullanıcılarla etkileşim sağlamak son derece kolay. Bu nedenle takipçilerinizden kolayca fikir alabilir, onlara sorular sorabilirsiniz. Böylece Twitter’da daha etkin bir firma haline gelebilirsiniz.

6. Dikkate alınacak önerilerde bulunmak

Tweeti’lerin mutlaka bir web sitesine yönelmesine gerek yok. Tweet atmak, bir yerde öneride bulunmaktır. Dikkate alınan ve paylaşılan sizin özgün bilginiz veya önerinizse bu size daha sağlam bağlantılar kurar.

Örneğin: Etkili bir #Twitter kullanıcısı mı olmak istiyorsunuz? 1. İyi bir takipçi olun 2. Çözüm sunun 3. Öneride bulunun

7. Özlü sözleri paylaşmak

İnsana ilham veren, hayata dair gözden kaçırdıklarını hatırlatan ve çoğumuzun okumaktan, karşılaşmaktan keyif aldığı özlü sözler, takipçileriniz tarafından da sevilecektir.

Örneğin: “Okunu hedeften öteye atan okçu, okunu hedefe ulaştıramayan okçudan daha başarılı değildir.” Montaigne #hedefkitle #dijitalpazarlama

Bir cevap yazın

pazarlama, tweet, Twitter,