Emoji’lerin hayatımızdaki yerini sorgulayan parodi belgesel: Emoji Among Us

SMS, mesajlaşma uygulamaları, sosyal ağlar derken hayatımızın önemli bir kısmını kaplayan emoji‘lerin gerçekten evimizde, sokakta, alışveriş merkezlerinde karşınıza çıktığını düşünün. Artık emoji‘lerin gerçek hayatın ne kadar içine girdiğini anlatan yeni bir belgesel, “Emoji Among Us” bu konuya esprili, eleştirel ve ilginç bir bakış açısıyla yaklaşıyor.

Stok görsel şirketi Dissolve‘un hazırladığı ve emoji’lerin mucidi Shigetaka Kurita’ya ithaf ettiği bir buçuk dakikalık video emoji’ler hakkında hazırlanmış ilk belgesel olmasının yanı sıra birçok kelime ve cümlenin yerine geçen bu küçük karakterlerin hayatımızı nasıl çerçevelediğini gözler önüne gerçekçi bir şekilde sermesi açısından oldukça dikkat çekici.

Emoji’lerin dijital ve mobil hayatımızı domine etmesi ve artık toplumun bir parçası halini alması gerçeğini etkileyici bir videoya dönüştüren Dissolve’un çalışması “Emoji Among Us”ta emoji’leri gündelik hayatımızın içine yerleştirilmiş bir şekilde görüyoruz ve hiç garipsemiyoruz.

Sahilde, mutfakta, okulda, trafikte diğer nesne ve insanların yanında yer alan bu emoji’leri yakınsamamız ise onları nasıl benimsediğimizi ve emoji’lerin kişiliğimizi yansıtan birer parçamıza nasıl dönüştüğünü gösteriyor; belgesel de bunu esprili ve eğlenceli bir dille eleştiriyor.

emoji

Emoji’lerin nasıl yaşadığımız, nasıl davrandığımız ve nasıl iletişim kurduğumuzun ayrılmaz bir parçası olduğu vurgusunun verildiği belgeselin emoji’ler haricinde sadece Dissolve arşivindeki stok görsellerinden yapılması da ilginç bir ayrıntı.

Sözü fazla uzatmadan sizi çok ses getirecek bu ilginç belgeselle baş başa bırakalım. Bakalım filmde kaç tane emoji farkedeceksiniz?

Bir cevap yazın

belgesel, Emoji,