Her gün 1 elma ve armut kanser ve böbrek hastalığının şifası

Geleneksel meyvemiz elma, astım ve kanserle mücadelede etkin bir rol oynarken lezzetiyle de mutfaklarımızın baş tacı olmayı hak ediyor. Armut ise; böbreklerin çalışmasına yardımcı olurken sinirleri yatıştırıcı ve zihinsel yorgunluğu azaltıcı özellik taşıyor.

Her gün 1 elma ve armut kanser ve böbrek hastalığının şifası

ELMA VE ARMUT’UN FAYDALARI

Çocukluğumda oynadığım oyunların en keyiflisiydi saklambaç… Oynayanlar iyi bilirler, bu oyunun içindeki bir tekerleme dolanır durur dilimize: “Elma dersem çık, armut dersem çıkma!”

Sağlıklı olmak için almamız gereken besin öğelerini, her daim bulamayacağımız ve mevsimi olamayan meyvelerde aramaya ne gerek var? Ülkemizde yetişen ve son derece faydalı olduğu pek çok araştırmayla saptanmış onca güzel meyve varken. Elma ve armut bunlardan en önemli ikisi… Öyle ki oyunlarımız bile onların isimleri ile oluşturulmuş tekerlemelerden oluşuyor. O kadar bizim, o kadar bizden olan iki meyve yani…

ELMA

Geleneksel meyvemiz elma baştacımız olmayı hak ediyor

Yapılan çalışmalar günde bir elma yiyen erkeklerde kalp krizi riskinin yüzde otuz oranında azaldığını gösteriyor. Elmanın sağlık açısından faydaları kolaylıkla bir kitabı doldurabilir. Salgın hastalıklar üzerinde yapılan incelemelerde elma tüketimi bazı kanser türlerinin, kardiyovasküler rahatsızlıkların, astım ve diyabet riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Üstelik bunlar sadece başlangıç!

Mayo Klinik incelemesinde elmada, prostata kan-ser hücrelerinin büyümesini engelleyebildiği belirlenen flavonoid ve kerestin olduğu ortaya çıktı. Cornell Üniversitesi’nde yapılan diğer bir incelemede ise; elma kabuğundaki fotokimyasalların kolon kanser hücrelerinin üremelerini yüzde kırk üç oranında azalttığı görüldü. Ulusal Kanser Enstitüsü elma gibi flavonoid içeren besinlerin akciğer kanseri riskini yüzde elliye varan oranlarda azaltabildiğini belirtiyor.

Elma kanserden korumada ilk sırada

Elma, hem kardiyovasküler (kalp hastalıkları) rahatsızlıkların hem de kanserin oluşumunda hastalık riskini azaltıcı önemli bileşenlerden oluşmaktadır.

Diğer meyvelerle kıyaslandığında oldukça yüksek oranlarda flavanoid içermektedir. Flavanoidler ise kanserle savaşmada oldukça becerikli ve son derece faydalı bileşiklerdir.

Elma yiyenlerde tümör, akciğer kanseri ve kardiyovasküler hastalık riski daha azdır. Fazla sebze ve meyve yemenin bizi hastalıklardan koruduğunu birçok inceleme sonucundan görebiliyoruz. Nurses ‘Health Study’ ve ‘ Health Professional Follow-up Study’de günde en az bir elma ve armut tüketen kadınlarda akciğer kanseri riski oranının oldukça azaldığı görülmüştür. Yapılan başka bir araştırmada ise; yüksek oranda elma, soğan ve beyaz greyfurt tüketen deneklerde akciğer kanseri riskinin yüzde kırk ile elli oranında düştüğü gözlemlenmiştir.

Her gün 1 elma tüketin!

Elma tüketimi astımla ters orantılıdır. Yeterli ve düzenli elma tüketimi astım rahatsızlığını azaltmaktadır.
Elma ile diyabet yani şeker hastalığı da ters yönlü ilişkilendirilebilir. Finlandiya’da yapılan bir incelemede elma tüketimiyle tip 2 diyabet riskinin azalması ilişkilendirilmiştir. Brezilya’da yapılan diğer bir incelemede ise, elma ile kilo kaybı ilişkilendirilmiştir.

Elmada kötü kolesterolü (LDL) düşüren ve kan şekerinin düzenlenmesine yardım eden çözünür lif için önemli bir kaynak olan pektin mevcuttur. Şekerden bahsetmek gerekirse evet, elmada biraz şeker (fruktoz) vardır ancak dozunda tüketildiği takdirde faydaları gözardı edilemeyecek olan bu sağlıklı meyve için bu durum endişelendirici boyutta değildir. Bir elmadan ortalama 5 gr. posa alırsınız, ki bu çok önemli bir orandır ve kan şekerinizi dengelemede de faydalıdır.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) ve Elma

Elma en iyi boron kaynaklarından biridir. Boron gerçek anlamda kemikleri güçlendirme özelliği bulunan bir mineraldir ve osteoporoz önleme programının önemli bir parçasıdır. Journal of Applied Nutrition‘da yayımlanan bir makalede; vücudumuzda yeterli boronun bulunmaması ile osteoporoz arasında bağlantı olma olasılığının çok yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Boronun aynı zamanda kişiye enerji verdiği de görülmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda; uyuklayan üniversite öğrencilerine 3 mg boron verildiğinde birdenbire sınıfta uyuklayan tek bir kişinin dahi kalmadığı gözlemlenmiştir.

Elma kabuğunu hafife almayın

Bu arada elma yerken ya da suyunu sıkarken sakın kabuğunu soymayın. Elma kabuklarının etkili antioksidan özelliğinin olduğu, karaciğer ve kolon kanseri hücrelerinin büyümesini büyük oranda engellediği keşfedilmiştir.

Hangi elma daha sağlıklı?

Her ne kadar hemen hemen tüm elma çeşitleri sağlık açısından çok faydalı bileşenler içerse de, konu antioksidan etkiye geldiğinde genelde kazanan bizim geleneksel kırmızı elmamız oluyor!

Biliyor muydunuz?

Elmanın tarım ilaçlarından en az etkilenen meyveler listesinde olduğunu biliyor muydunuz?

ARMUT

Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur

Orta boy bir armutla; yaklaşık 100 kalori karşılığında, 5 gr. posa, 200 mg. potasyum, az miktarda kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi diğer minareller, 13 mg. fitosterol, 75 mcg. göz dostu lutein ve zeaksantin mevcuttur.

Armut kandaki üre asidi ve üre tuzlarını dışarı attığından, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. A vitamini yönünden oldukça zengin bir meyve olan armut, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar ve idrar çıkışını artırır. Bu yüzden böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Hamile bayanlarda mide bulantısı ve kusmaları azaltır. Bunun yanında sinirleri yatıştırıcı, zihinsel yorgunluğu azaltıcı özelliği vardır. Armut özellikle kabızlığa karşı çözüm sağlayan son derece faydalı bir meyvedir..

Sağlıklı içecekler tüketin

Kereviz, armut ve zencefil ile hazırlayacağınız bir meyve suyu son derece lezzetli, tansiyonu dengeleyici, kilo vermede etkili ve sindirim sistemini düzenleyici sonuçlar verecektir.

Bir cevap yazın

armut, böb­rek has­ta­lı­ğı, elma, kan­ser,