Dikkat! Evinizdeki bu elektronik cihazlar kısırlığa neden olabiliyor

Çocuğunuzun olmama nedeni günlük hayatta sıklıkla kullandığınız elektronik aletler olabilir. Üreme sağlığına zarar veren elektroniklerden mümkün olduğunca uzak durmak, kullanmadığınız zaman kapatmak; kısırlıktan korunabilmenin önemli adımları.

Dikkat! Evinizdeki bu elektronik cihazlar kısırlığa neden olabiliyor

Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: “Günlük yaşamınızın parçası olan birçok şey aslında kısırlığınızın nedeni olabilir. Bunlardan uzak durarak sperm ve yumurta kalitenizi artırabilirsiniz” diyerek çocuk sahibi olamayan çiftleri uyardı.

İŞTE ÜREME SAĞLIĞINI ETKİLEYEN CİHAZLAR

Cep telefonu: Cep telefonları, özellikle radyasyon yayan diğer aletler ile birlikte kullanıldıklarında üreme sağlığını bozuyor. Telefonları bedeninize temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekiyor. Kulaklıkla konuşun, yatarken uzağa koyun.

Dizüstü bilgisayar ve wi-fi: WI-FI (Kablosuz internet bağlantısı) ve diz üstü bilgisayar kullanan erkeklerin yayılan elektromanyetik dalgalar ve testislerde oluşan yüksek ısı sebebiyle erkek kısırlığına yakalanma oranı, kullanmayanlara oranla çok yüksek. Bu cihazlar, üreme fonksiyonlarını etkileyerek spermin genetik yapısına zarar veriyor. Erkekler bilgisayarlarını diz üstünde değil, masada kullanmalı.

Mikrodalga fırınlar: Mikrodalga fırınların; kadınlarda adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, kısırlık ve düşüklere sebep olduğu gösterilmiştir. Yayılan radyasyonun erkeklerde de sperm sayısını azalttığı düşünülmektedir. Fırının kapağının sıkıca kapandığından emin olun, çalışırken fırından mümkün olduğunca uzak durun.

Elektrikli küçük aletler: Bu cihazların birçoğu tek başına zararlı değil. Aynı anda kullanılan birden fazla cihazın etkileri birleşince zararlı oluyor. Çalışan cihazlardan uzak durun, kullanılmadıkları zaman fişten çekin, zararlı etkilerden korunmada yardımcı olur.

Bir cevap yazın

elektronik cihazlar, Kısırlık,