Dolandırıcılar bu kez de Facebook’a odaklandı

Son dönemlerde Facebook üzerinden yeni bir dolandırıcılık türedi. Bu yöntemde kullanıcılar, tanıdıklarından geldiğini düşündükleri ve hediye kazandıklarını söyleyen mesajlarla anında kandırılıyorlar.

Dolandırıcılar bu kez de Facebook’a odaklandı

İnternet üzerinden binlerce kişiyi tuzağa düşüren dolandırıcılar Twitter’dan sonra bu kez de Facebook’a odaklandı.

ÇOK SAMİMİ OLUYOR

İnternet ve veri güvenliği alanında hizmet veren Trend Micro’nun uyarısına göre, bu yeni yöntemde, Hacker‘lar ele geçirdikleri kullanıcı profilinden kişinin arkadaşlarına sanki kendisiymiş gibi mesaj atarak maddi çıkar sağlamaya çalışıyorlar. Hackerlar ele geçirdikleri hesaplardan attıkları mesajların daha da inandırıcı olması için rollerine iyi hazırlanıyor. Gerekirse daha önce yapılan yazışmaların bir bölümünü okuyarak mesaj atacakları kişiyle profilini ele geçirdikleri kişinin arasındaki samimiyeti iyice öğreniyor ve buna göre davranıyorlar.

GÜVEN KAZANIYOR

Hacker’lar kısa bir konuşmadan sonra güvenini kazandıkları kişiye bir hediye çeki kazandığını ve almak için belirli bir numaraya kısa mesaj yollaması gerektiğini söylüyorlar.

Her şey para için

Hacker’lar, hediye kazanılabilmesi için verdikleri numaraya mesaj atılmasını istiyorlar. Karşısındakini arkadaşı zannederek bu numaraya mesaj atan kişi işleme onay verdiğinde ise Hacker’lara 100 TL ödeme yapmış oluyor. Bedel telefon faturasına yansıyor.

Bir cevap yazın

Dolandırıcılar, Facebook,