Dikkat! Bu e-postayı sakın açmayın!

MSNBC adına atılmış gibi gösterdikleri e-postalarla kullanıcıların bilgisayarlarına sızmaya çalışan hackerlar yeni bir spam dalgası başlattı.

Konu kısmına “MSNBC’den Bomba Haberler” yazılı olan ve İngilizce olarak gönderilen e-postalarda “Jerry Yang” Yahoo’yu bırakıyor”, “Heath Ledger’ın ölümünden Mary-Kate Olsen sorumlu”, “Uçak kazasında yüzlerce çocuk öldü” gibi çarpıcı başlıkların kullanıldığı dikkat çekiyor.

Güvenlik yazılımı geliştiricisi F-Secure ve Sophos araştırmacıları bu e-postaların açılmadan silinmesi gerektiği yönünde kullanıcıları uyarıyor. Spam dalgasını başlatan kişilerin saatte 11 milyon mesaj attığına dikkat çeken güvenlik araştırmacıları e-postaların CNN adına da gönderildiğini belirtiyor. E-postanın içerdiği linke tıklandığında gidilen sayfada “Bu videoyu izleyebilmeniz için Adobe Flash Player’ın en son sürümünü yüklemeniz gerekiyor” şeklinde bir uyarı çıkıyor.

Kurbanın bu oltayı yemesi durumunda hedef bilgisayara kurulan adobe_flash.exe isimli zararlı yazılım, kullanıcının bilgisayarından bilgi sızdırılmasına sebep oluyor. “EncPk-DA” ve “Exchanger.mn” olarak adlandırılan zararlı yazılım Truva atı sınıfına sokuluyor. Son bir kaç zararlı yazılım saldırısında Adobe Flash Player’ın isminin kullanılması üzerine Adobe da bir açıklama yaparak Adobe.com dışındaki hiçbir siteden Flash Player güncellemesi yapılmamasını önerdi.

Bir cevap yazın

e-posta, spam, virüslü mail,