Çin Siber Savaşa Hazırlık Yapıyor

Türk Hackerların dünyadaki etkinliği biliniyor. Bundan bir kaç sene önce Microsoft’un Fransa sitesini hack ederek adlarını duyuran Türklere Çinli rakipler çıktı.

Türk hackerlar, en son 1 hafta kadar önce, NASA’nın Mars’a indirmeyi başardığı insansız uzay aracı Phoenix‘in (Anka Kuşu) resmi internet sitesini hacklemiş ve sayfaya Türk bayrağı yerleştirmişlerdi.

ABD Kongre üyesi iki temsilci, Çinli hackerları bilgisayarlarına girerek muhalif üyeler hakkındaki önemli bilgileri çalmakla suçladı. Suçlamanın, küresel manada siber savaşların yaşanacağına ilişkin kehanetlerin ortaya atıldığı bu günlere rastlaması dikkati çekti.

Kongre üyelerinin, ayrıca, diğer siyasetçileri, askerleri ve devlet görevlilerini olası tehditlere karşı daha dikkatli olmaya çağırdıkları öğrenildi.

Çin hükümeti, siber saldırılar konusundaki suçlamaları kesin bir dille yalanlarken, suçlamaların sahibi kongre üyelerinin insan hakları savunucusu olmalarına dikkat çekiliyor. Zira Çin, dünya kamuoyu tarafından insan hakları ihlalleri dolayısıyla hemen her zaman eleştirilere maruz kalan ülkeler arasında bulunuyor.

Kongre üyeleri Frank Wolf ve Christopher Smith, bilgisayarlarının Çin’den kimseler tarafından hack edildiğinin FBI tarafından da tespit edildiğinin kendilerine bildirildiğini söylediler. Frank Wolf, Çin’in insan hakları ihlalleri hakkında uzun zamandan beri konuşuyor olmasının saldırılara neden olduğunu söylüyor.

Çinli hackerların gerçekleştirdiği iddia edilen saldırılar arasında; 2007 yılında ABD Savunma Bakanlığı e-mail sunucularına ve yine aynı yıl Amerikan’ın Los Alamos, Oak Ridge, Lawrence Livermore gibi önemli laboratuvarlarına yapılan saldırılar da bulunuyor.

Uzmanlar, Çin’in, siber savaşlar için kapasite ve araştırmalarını sürdürdüklerine dikkati çekiyorlar. Aynı uzmanlar, ayrıca resmi bir görevi olmadığı halde bazı aşırı milliyetçi Çinlilerin de bu tür savaşlarda kendi başlarına aktif rol üstlenme çabasında olduklarını belirtiyorlar.

Günümüzde 120’den fazla ülkenin siber savaşlar konusunda çalıştığı ifade ediliyor.

Çin’in, siyasi ve askeri bazı hedefleri gerçekleştirmek için siber savaşlara yoğunlaştığını iddia eden Washington İstihbarat ve Araştırma Merkezi direktörü James Mulvenon, konunun ciddi bir problem halini almaya başladığını söyledi.

ABD güvenlik kaynaklarına göre, Florida’da son yıllarda meydana gelen 2 büyük elektrik kesintisinde de Çinli hackerların parmağının olduğu sanılıyor.

Bir cevap yazın

çin, hack, siber savaş,