Çin, interneti’de bastı

Çin, interneti'de bastı

Para kazanırken kapitalist, yerken komünist olan Çin Halk Cumhuriyeti, yayıldıkça yayılmaya devam ediyor. Çinli bir devlet kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, ülkede internet kullanımı geçen yıla göre yüzde 56 artarak 253 milyon kullanıcı sayısına ulaşmış. Üstüne üstlük bu, Çin halkının sadece yüzde 19’unun internete girdiği anlamına geliyor, yani daha gelmek isteyen olursa yer var!

Ücretli çevrimiçi hizmetlerden yararlanan Çinli kullanıcıların sayısı son altı ayda yüzde 71 sıçrama yaparak 28 milyona çıkmış. En çok rağbet gören, çevrimiçi müzik dinleme hizmetleri. E-posta kullanıcılarının sayısı da 56 milyondan 68 milyona çıkmış.

Buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri’nde, Nielsen Online’ın haziran ayında yaptığı araştırmaya göre 223 milyon kullanıcı bulunuyor. Yani Amerika yine de kullanıcı sayısının nüfusa oranında üstün.

Çevrimiçi rol yapma oyunlarında ailelerinin bodrumunda yaşayan Amerikan “geek”leriyle Çinli altın istifçilerinden başka kimsenin kalmayacağı günler yakın mı yoksa?

Bir cevap yazın

çin, e-posta, internet,