Çin Güvenlik Seddi yıkılmıyor

Çin’in internet sansürü politikası, yabancı gazeteciler için bile gevşemiyor. Yabancı turistlerin ise Çinli Büyük Birader tarafından dikizlenmekte olduğu söyleniyor.

Olimpiyat oyunlarının ana teması olduğu farzedilen “kardeşlik ruhu” ve “adil rekabet” havası bile, Çin’i radikal internet politikasından vazgeçirmiyor. İddialara göre, yabancı gazetecilere özgür internet erişimi sunulmadığı gibi, yabancı otellerden bağlantıları takip ve rapor eden yazılımlar yüklemeleri isteniyor.

İNTERNET HALA SANSÜRLÜ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne, Pekin’de yapılmakta olan 2008 Olimpiyatları esnasında ülkede bulunan yabancı gazetecilere kısıtsız internet erişimi sağlayacağına söz veren Çin, gazetecilerin ifadesine göre yine bildiğini okudu. Ülkede yasaklı olan Falunglong tarikatı, Tiananmen Meydanı katliamı, sürgündeki Tibet hükumeti gibi konularla ilgili siteler, Uluslararası Af Örgütü sitesi ve kafalarına göre başka bazı içeriği yasaklayan Çin yönetiminin hareketini, Olimpiyat Oyunları Düzenleme Komitesi sözcüsü Sun Weide “Hükumetimiz, gazetecilere işlerini aksatmadan yürütmelerine yetecek kadar internet erişimi sağlamıştır,” şeklinde açıkladı.

Bir ülkeye gidip, o ülkenin hassas konularına çomak sokacak aramalar yapmanın Olimpiyat haberleri açısından ne gibi bir gerekliliği olabilir, orası tartışılır. Ancak sonuçta Çin’in Olimpiyat oyunlarını almasını sağlayan kilit nedenlerden biri de, standart internet sansürü politikasından en azından Olimpiyat süresince vazgeçmeye söz vermesiydi. Hatta ülkede medya yasaklarını yabancı gazeteciler için esneten bazı kanunlar çıkarmıştı. Tabii bu kanunlar, yerli gazeteciler için kesinlikle geçerli olmayacaktı.

TURİSTLERİN İNTERNET ETKİNLİĞİ GÖZETLENİYOR

Öte yandan, Çin Kamu Güvenliği Bürosu’nun ülkedeki yabancı kökenli otellere, müşterilerinin internet etkinliklerinin denetlenip rapor edilmesini sağlayacak bir yazılım yüklemedikleri takdirde “Sert bir karşılık göreceklerini” belirten bir emir yolladığı söyleniyor. Emir, başlarını belaya sokmamak için adlarını açıklamayan bazı otel zincirleri tarafından bir Amerikan senatörüne iletilmiş.

Müşterilerin tuş vuruşlarını, arama ve web gezintisi geçmişlerini ve yolladıkları mesajları kaydedip Kamu Güvenliği Bürosu’na iletecek olan yazılımı yüklemedikleri takdirde Çin’deki yatırımlarını kaybetme tehlikesi olan oteller, bir yandan da devlet eliyle dikizi müşterilerine nasıl açıklayacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

çin seddi, internet sansürü, sansür,