Cep Telefonları Nasıl Dinlenebilir?

Son dönem hayatımızda 2 paranoya var. Biri “ne yesem kanser yapıyor”, diğeri “cep telefonumu dinliyorlar mı?” paranoyası.

Cep Telefonları Nasıl Dinlenebilir

Birincinin nedenini, genleri değiştirilmiş tohumlar veya hormonla büyütülen ekinler olarak açıklayanlar var ama yine de öyle mi bilmiyoruz. Artık her mevsimde, her şeyi bulabiliyoruz. Üstelik şekli son derece muntazam ve rengi de parlak ama ya tadı? Hani tadı bir kenara, ya bizi hasta ediyorsa?

Neyse bu konuyu en iyisi uzmanı olan “organik beslenmecilere” ya da Buğday’a bırakalım.

Cep telefonlarımız dinleniyor mu?” paranoyası ise en az ilki kadar hayati bir sorun. Politik arenadaki gelişmeler veya belli bir yönde şekillendirildiği iddia edilen dinleme merkezleri bir yana yeni çıkan çözümlerle, artık herkes herkesi dinleyebilir hale geldi. Adeta kendi cep telefonlarımız, kendi aleyhimize çalışan bir alet haline geliyor.

“Bir yazılım varmış, cep telefonunu verici haline getiriyormuş”, “bir cihaz varmış nereye gittiğini takip ettiriyormuş” ifadeleri artık pek de “Nasıl yani?” demediğimiz, alıştığımız ifadeler haline geldi. Bu işlemleri yapan ve “casus telefon” olarak adlandırılan cihazlar ya da yazılımlar piyasada olduğu gibi e-ticaret sitelerinden de rahatlıkla bulunuyor. Çok merak edilen bu konuları biraz daha açıklanabilir hale getirmek için bir uzmanla konuştuk ve birkaç site dolaştık, elde ettiğimiz bilgileri şöyle anlatalım;

Öncelikle piyasada ya da e-ticaret sitelerinde satılan telefonlara bakarsak 1 – 3 Bin YTL aralığında rahatlıkla bir casus telefon bulabilirsiniz. Dinlemek istediğiniz kişiye hediye olarak verebileceğiniz bu telefonlar neler yapabilir?

1. Önceden programlanmış olan belli bir numaradan arandığında, mikrofonu bir belirti göstermeksizin açık hale getirerek, bulunduğu ortamı karşı tarafa aktarıyor
2. Gelen ve giden SMS’leri, ayrıca istenen başka bir yere yönlendirebiliyor
3. Telefondaki tüm çağrı listelerini raporlayabiliyor
4. Telefona gelen ve giden tüm konuşmaları dinleyebiliyor (Interceptor)
5. Telefonun bulunduğu lokasyonları tespit edebiliyor.

Telefonuma bu özellikler nasıl ithal ediliyor diye soruyorsanız, öncelikle “hediye telefonlara dikkat!!!!” diyeceğiz. Ama telefonunuzdan kısa bir süre de olsa ayrı kaldığınız bir zaman aralığında da, sizin olan cep telefonuna da bu yazılımların 10 saniye gibi kısacık bir sürede yüklenebileceğini hatırlatalım.

Örneğin, Sevgililer, çocuklar ya da eşler için, sadece cep telefonunun bulunduğu yeri takibe yarayan bir uygulama 300-1000 YTL civarına bulunabiliyor. Bu tür yazılımların da yükleme süresi sadece 10 saniye.

Yine sevgiliniz, eşiniz ya da çocuğunuz kimle mesajlaşıyor merak ediyor ve takip etmek istiyorsanız, 650-1000 YTL civarı ödeyerek temin edeceğiniz SMS yönlendirme modül yazılımıyla, bu kişilerin telefonlarına gelen ve giden SMS’leri kendi belirleyeceğiniz bir başka cep telefonuna aynı anda yönlendirmeniz mümkün.

Ayrıca bazı telefonları, içlerine yüklenen yazılım sayesinde, bir numaradan aranmaya gerek olmadan, sahibi dünyanın neresine giderse gitsin, verici olarak kullanmak mümkün.

Telefon kapalıyken (phone-dead) dinlenebilir mi? Pili çıkarılmadığı ve 300-1000 YTL civarına satılan ilgili yazılım yüklü olduğu sürece, cevap : evet.

Yukarıda anlattığımız bu yazılımlar, birkaç firma tarafından üretiliyor. Size Neo ve Eko (Flexi Spy) diye 2 markayı hemen verelim. Ayrıca internette biraz araştırma yapılırsa bu teknolojinin ne kadar ürkütücü boyutta olduğu daha iyi görülebilir.

Tabi, cep telefonu dışında GPS/GSM/GPRS takip ve dinleme cihazları da var. Boyutları çok ufak olan bu cihazların, kişinin beraberinde taşıdığı mesela çantası gibi bir yerlere monte edilmesi durumunda, dünyanın her yerinde navigasyon haritaları (Google Earth ya da Magellan) ile internet üzerinden takip edip, dinlemek mümkün. Bu tür cihazların fiyatı 1000 YTL civarı.

Bölgesel Dinleme

Dinlemenin bir de doğrudan cep telefon cihazından olmayan ama bölgesel olarak dinlenebildiği cihazlar var. Bunların en basiti içine bir SIM kart yerleştirilmiş olan GSM transmitterlar. Bu transmitter içindeki SİM kartı aradığınız zaman, bulundukları alanda meydana gelen her türlü sesli aktiviteyi karşı tarafa aktarıyor. Ayrıca bunların hareket meydana geldiğinde karşı tarafta önceden planlanmış bir cep telefonunu uyaran modelleri de mevcut.

Yine bölgesel dinlemede, odanın karşı tarafındaki fısıltıyı bile alabilen ve bir alıcı kullanılabilen UHF transmitterlar kullanılabiliyor.

Bunların kameralı modelleri de bulunuyor. Bir lensli wireless kamera ve 2.4 GHz A/V transmitter içeren modelleri, aynı anda ses de dinliyor ve kaydediyor.

Sabit telefon dinlemeleri için hattın geçtiği bir noktaya yerleştirilebilen ve hattan enerji alan modeller var. İçlerindeki kristaller, sesin netliğini sağlıyor.

Ama bu işin “pes yani” dedirten yönü Baz istasyonları ile dinlemek. “Man in the Middle[1]” denilen yöntemde, 20-25.000 $ civarı bir paraya satın alınabilen baz istasyonlarını, dinlenecek kişi ya da alanın bağlı olduğu baz istasyonundan önce bir yere monte ederek, o alandaki tüm telefonları dünlemek mümkün oluyor. Bu sahte baz istasyonlarının varlığı, gerçek baz istasyonu sahibi olan operatör tarafından fark edilebiliyor ama ancak yakın takiple.

Önleme ve Casus Dedektörleri

Tabi ki dinleme ve takip cihazları olur da, bu cihazların tespit edicileri olmaz mı? Bunlar da hayli ilginç. Mesela gizli kamera, ses vericileri, böcek (bug) tipi dinleme cihazları, kayıt cihazları, cep telefonu ve benzeri dinleme-izleme cihazlarının yayınlarını 100 YTL civarı satın alabileceğiniz bir kalem dedektörle tespit edebilirsiniz. Amatör bir dedektör olmakla birlikte, kalem görüntüsü ve her yere taşınabilir olması nedeniyle, kişisel korunma açısından gayet düşünülebilir.

Ama daha profesyonel bir şey olsun diyorsanız 700-800 YTL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Bu paraya kablosuz yayın yapan her türlü vericiyi tespit edebilen ve LCD ekranında bu vericinin frekansını ve yayın şiddetini tespit eden bir dedektör satın almalısınız. Böylece, 2.8 GHz bandına kadar yayın yapan ses vericilerini, gizli kameraları ve yazımızın başından beri anlattığımız casus telefonları tespit edebilirsiniz.

Tespit etmek dışında, gizli kameraları bloke eden, ses dinlemeleri ise frekans karıştırma yoluyla dinlenemez hale getiren cihazlar da mevcut.

TİB ne dinliyor?

Gelelim son günlerin en popüler konusunda, kanunda “teknik takip” olarak adlandırılan yasal dinlemeler ne boyutta.

Türkiye’de, mahkemeden alınacak kararla yasal dinleme yapma hakkına sahip 11 kadar yer var. Bunlar arasında Jandarma, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri, Liman Güvenliği, Emniyet, Gümrük, MIT bulunuyor.

Ancak tüm bu bölümlerin TİB, yani Telekomünikasyon Kurumu altında 5651 sayılı kanun çerçevesinde kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bilgi vermesi gerekiyor.

TİB de ayrıca şu anda tüm Telekom ve ISS (Internet Servis Sağlayıcı) firmalarından doğrudan link almış durumda. Dolayısıyla her türlü ses ve internet trafiği TİB tarafından dinlenebilir ve loglanabilir durumda.

Bir cevap yazın