CAPTCHA’nın Yerini Ne Alacak?

Bundan böyle e-posta almak veya herhangi bir blog sayfasına yorum yazmadan önce bulmaca çözmeniz gerekecek. SpamFizzle’ın şaşırtıcı yöntemini açıklıyoruz.

Geçtiğimiz nisan ayında, Gmail, Hotmail ve Yahoo Mail servislerinin CAPTCHA(e-posta alırken girmeniz istenen “resimdeki harfler”) spam bariyeri birer birer aşılmıştı. 11 yıllık teknolojinin son nefesine yaklaştığı şu günlerde, yeni bir çözüm geldi; SpamFizzle. Michael Kaplan adlı araştırmacı tarafından geliştirilen sistem özetle şu şekilde çalışıyor:

Yorum Yazarken Yorulmak

3 boyutlu objeler ve insan çizimlerinin bulunduğu bir resimde, cisimlerin parçalarına rastgele harfler veriliyor. Ardından kullanıcıdan bu harflerin bir kısmının girilmesi isteniyor. “Yürüyen adamın kafası”, “Vazo”, “Sandalyenin sırtı” gibi bölümlerdeki harfler sırayla girilerek bulmaca tamamlanmış oluyor.

spamfizzle.jpg

SpamFizzle güvenlik açısından şimdilik gayet başarılı görünse de, Rapidshare hayvan resimleri kullanmaya başladığında bile isyan eden son kullanıcılar için internet hayatını zindana çevireceğine şüphe yok.

Bilgi İçin: SpamFizzle

Bir cevap yazın

CAPTCHA, güvenlik, spam koruması,