Blogger ve BlogSpot engelleme kararı kaldırıldı

Blogger ve BlogSpot engelleme kararı kaldırıldı

Cuma gününden beri, yüzbinlerce blog sahibi ve kullanıcısını mutsuz eden Blogger ve BlogSpot engellemelerini, aynı mahkeme tarafından bugün kaldırdı. Mahkeme kararı Türk Telekom’a 16:30 itibariyle faks yoluyla gönderildi. Şimdi blogcular sitelerine bir an önce kavuşmayı bekliyor.

LigTv’nin telif hakkını ihlal eden pek çok site davasına alışmış olan mahkeme “erişime engelleme” kararını, Blogger ve Blospot için, avukatların başvurusu üzerine “eksik olan delil”lerin ulaşmasına kadar kaldırdı. Karar bizzat avukatlar tarafından Türk Telekom’a faks yoluyla bildirildi.

Digitürk’ün her iki blog sitesinden bundan sonraki benzer olaylara yönelik bazı talepleri var. Bu nedenle Digitürk yetkilileri ile ilgililerin gün içinde toplantı yaptıkları da bildiriliyor.

Digitürk’ün taleplerinin ne kadar gerçekleştiği ya da gerçekleşeceği konusundaki son durumu henüz alamadık ama Blogger ve BlogSpot tarafında genel olarak Digitürk’ün “telif hakkı” konusunda haklı olarak değerlendirildiğini öğrendik.

Blog Camiası Çok Kızgın

Blog Camiası, olaya büyük bir tepki gösterdi. Daha önce YouTube erişim engellemesinde ya da Vatan Gazetesi benzeri engellemelerde de tepkiler oluşmuştu ama kısa süre içinde unutulmuş ve bir toplumsal harekete neden olmamıştı.

Blog Camiası ise farklı davrandı. Bunun bir tarafında, blog sahiplerinin ve kullanıcılarının daha eğitimli olmalarının payı var diye düşünüyorum.

Blog Camiası, cuma akşamından başlayarak, neler yapabileceklerini tartışıyorlar. Bunların arasında ilgili mahkemeyi normal posta ile mektup bombardımanına tutmak, kanun taslağı çalışması yapmak ve 3.taraf olarak dava açmak gibi yöntemler ileri sürüldü.

Yarın bir kaç farklı toplantı yapılacağı bilgisini aldık. Bu toplantılarda erişime engelleme kararına karşı hareketler tartışılacak. Bu akşamüstü erişim engelleme kararı kalktı ama yine de bundan sonraki engellemeler açısından sorun hala sürüyor. Toplantıların hala yapılacağı ve anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Digitürk’e Tepki Maillerini LigTV Yayınlayanlar Organize Ediyor

Olayın meydana gelmesi, sorumlu olmayan ya da ilgisi bile olmayan, kimilerine göre yüzbinlerce, kimilerine göre ise milyonlarca kişiyi mutsuz ve mağdur etti.

Mağduriyetin bir tarafından bloglara erişememekten doğan ruhi rahatsızlık varsa, diğer tarafında ticaret yapanların kendi işlerine yönelik maddi rahatsızlıkları var.

Ancak Digitürk’ün de haklı olduğu belirtiliyor. Sadece “orantılı ceza” kavramı tartışılıyor.

Ortada kabahatli olanlar da var. Hukuksal olarak LigTv yayınlayanlardan bahsediyorum.

Ama kabahatin daha büyüğü hukuki olarak bu konunun henüz yerli yerine oturmamış olması.

Bu yüzden de, bu olaydaki gibi davacı, davalıyı dava ettiği ve mahkeme tarafından bir ceza verildiği zaman, olaydan sadece davalı taraf değil, olayla hiçbir ilgisi olmayan yüzbinler ya da milyonlar da zarar görebiliyor. Peki ama neden?

Geçen hafta 2 günlüğüne katıldığım Abant’taki siber suç seminerinde de gördüm ki, hem kanunlar hem de adli merciler açısından teknik konular açık değil. Hakim ve savcılar henüz bilişim konularını sindirmiş ya da internet dünyasının boyutlarını anlayabilmiş değiller. Ama yine de konulara merakla bakıyorlar ve bunu ifade ediyorlar.

Üstelik dünya çapındaki hukuki uygulamalarda da bir bütünlük yok. O nedenle örnek alınabilecek uygulamalar kısıtlı.

Ülkemizde yapılması gerekenler var. Bunların arasında kanunla ilgili düzenlemeler kadar adli mercilerin eğitimlerinin sağlanması da sayılabilir. Bunları sadece devletten beklemek de doğru değil. Devlet zaten bir şeyler yaptı ve toplum bundan memnun değil (5651’i kastediyorum). Şimdi artık, bizlerin yani internet camiasının doğru olan, internetin gelişmesine uygun olan yolları devlete anlatması lazım. Bunu da turk.internet.com da aylardan beri işliyoruz.

Bu arada bir notum daha var ; Digitürk’e yönelik tepki maillerinin de yayınlandığı görüldü. Ancak bu mailleri bizzat LigTV yayınladıkları için Blogger ve BlogSpot’un erişime engellenmesine neden olan kişilerin organize ettiğinin anlaşıldığı belirtiliyor.

28 Ekim 2008 tarihli Füsun Sarp Nebil Notu :Yukarıdaki yazıya şöyle bir mail aldım. Göndereni imzasını atmamış ama yine de cevap hakkı olarak yayınlıyorum: (Not : bu bölümle ilgili bazı gelişmeleri, resmi hale geldiğinde yayınlayacağız)

Sayın Nebil,
http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=22252 linkinde bulunan “Blogculara müjde: Blogger ve Blogspot Engelleme kararı kaldırıldı” isimli yazinizla ilgili bir maruzatimiz var.

Dogrusu yazinin butunu konuyu oldukca iyi ele aliyor, ancak son satiri bizleri hos olmayan bir duruma sokuyor:

Bu arada bir notum daha var ; Digitürk’e yönelik tepki maillerinin de yayınlandığı görüldü. Ancak bu mailleri bizzat LigTV yayınladıkları için Blogger ve BlogSpot’un eri?ime engellenmesine neden olan kişilerin organize ettiğinin anlaşıldığı belirtiliyor.

Şimdi bu tepki maillerin cikis noktasinin Sansür Sansür hareketinin mail grubu oldugunu söylemeliyim. Bunu e-mail grubumuzda da okuyabilirsiniz. Sansüre Sansür, internetteki sansür ve yanlış kapamalara duyduğumuz tepkiyi dile getirmek için başlatılan bir sivil harekettir, dernek ya da vakıf değildir. Sadece aynı düşünceyi paylaşan insanların, internet kullanıcılarının, bloggerların ve ifade özgürlüğünün savunanların oluşturduğu bir oluşumdur. Asla ve asla suç içeren şeyleri savunmamaktayız, sadece sansüre karşıyız. Bunu sitemizdeki manifestomuzdan da görebilirsiniz.

Digiturk’un bu konudaki duyarsizligini elestiren bir tepki mail atma fikri email grubumzda çıkmış ve oradan tüm diğer grublarımıza viral olarak yayılmıştır. Kesinlikle ve kesinlikle korsan Lig Tv yayinlariyla bir alakamiz bulunmamaktadir. Bu bilgiye nereden ulaştığınızı açıklamanızı rica edeceğim çünkü yanlış ve bizi töhmet altında bırakan bir bilgi.

Bunu düzeltmenizi talep ediyoruz. Şikayet mektubu atmakla korsan yayın yapmak aynı şey asla değildir. Bizim tepkimiz Digiturk’un korsan yayinla olan mucadelesine değil, bir sakıncalı içerik yüzünden tüm blogger’i kapattirmayi goze almasina ve iletisim ozgurlugune buyuk bir darbe vurarak, binlerce blog kullanicisini magdur durumda birakmakta beis gormeyisinedir. Sadece sakincali icerigin kaldirilmasi ile ilgili hicbir sorunumuz yoktur, zira korsan yayin ve telif haklari ihlali tabii ki suctur.

Gerekli duzeltmeyi yapacaginizi umuyoruz.
Sansüre Sansür Hareketi

kaynak: turk.internet.com

Bir cevap yazın

Blogger, blogspot, erişime engelleme,