Blog’culara kötü amaçlı yazılım sürprizi

Google’ın blog servisi Blogger’daki bir hata sebebiyle blog ana sayfası yerine hata mesajı görüntüleniyor.

Perşembe gününden bu yana karşı karşıya kalınan problem çok sayıda blogger’ı etkiliyor. Hata sebebiyle görüntülenemeyen siteye girilmeye çalışıldığında “bX-l9wb71” hata koduyla beraber, “Sayfa görüntülenemiyor” hata mesajıyla karşılaşıyor. Açılmayan sitelerin diğer sayfalarına arama motorlarından ya da başka harici kaynaklardan ulaşılmaya çalışıldığında ise bir sorunla karşılaşılmıyor. Sorun ilk kez Blogger Yardım Grubu’ndaki bazı kullanıcıların bildirimi ile ortaya çıktı.

Bu, Google servislerinin bir hafta gibi kısa süre içinde yaşadığı ikinci sıkıntı. Geçtiğimiz hafta bu kez spam koruması sağlamak için bazı yasal siteler Google tarafından yanlışlıkla spam’ci olarak işaretlenmişti. Google’dan yapılan açıklama ise hatanın Blogger’ın veri işleme kodundaki bir hatadan kaynaklandığı belirtildi.

Güvenlikle ilgili çalışmalar yapan StopBadware.org da kötü amaçlı yazılımları yaymak isteyen hackerlar için Blogger’ı popüler hedef olarak tanımlamıştı. Gruba göre, bu Google’ı Mayıs ayı itibarıyla dünyanın 5. büyük kötü amaçlı yazılım yayan site yaptı. Haziran ayında da verilerini sitelerine FTP yoluyla gönderen Blogger kullanıcıları bazı sorunlar yaşamıştı.

Bir cevap yazın

blog, blogcu, Blogger,