Blogunuzdan adsense ile para kazanabilirsiniz

İnternetten para kazanmanın yollarını arayanlar çoğunlukta, bu yüzden bunları yazmaya karar verdim zaten. Google’da “kolay para kazanmanın yollarını” arayanlar da oldukça çok, ama bir de “bedava para kazanmanın kolay yolları”nı arayanlar çıkıyor ara sıra ki, bu da herhalde kaymaklı şambaba tatlısı gibi bir şey oluyor.

Satacak bir ürününüz yoksa ve bir blogunuz (ki artık herkes bir kaç dakikada, bedavaya blog sahibi olabiliyor) ya da siteniz varsa, Türkiye’de internetten para kazanmanın en kolay ve güvenilir yolu Google Adsense. Türkiye’de de bir Adsense ekibi olduğu için, dünyanın öteki ucundaki bir takım firmaların satış ortaklığını (affiliate) yapmaya çalışıp, bilinmezlerle uğraşmaktan çok daha güvenli.

Blogunuzdan adsense ile para kazanabilirsiniz

Adsense‘in en önemli özelliği, her sayfada o sayfanın içeriğine uygun, değişik reklamlar gösterilmesi. İngilizce’de buna “contextual advertising” deniyor. Yani içeriksel reklamcılık. Bu, yine robotlarla, örümceklerle sizden bağımsız yürütülen bir iş. Siz sadece sayfanıza istediğiniz konularda içerik koyuyorsunuz (tabii, seks, kumar, silah, ırkçılık, vs konuları hariç). İçerik değiştikçe, reklamlar da değişiyor. Dediğim gibi, sağlam içeriğe sahip bir siteniz ya da blogunuz varsa, hemen sayfanızın adresiyle birlikte Google Adsense’e başvurun.

Başvuru formunda “2 iş günü içinde yanıt verilecektir” diye yazıyor ama daha uzun da sürebiliyor, gelmedi diye umutsuzluğa kapılmayın. Zaten sonuç olumsuz bile olsa, mutlaka maille bildiriyorlar. Tek bir URL ile başvuruyorsunuz ancak bir kere onaylandıktan sonra alacağınız Adsense reklam kodlarını (her seferinde farklı kod almak şartıyla) istediğiniz kadar çok sayıda siteye ya da bloga yerleştirebiliyorsunuz. Yalnız Google, haklı olarak, kural ihlalleri konusunda aşırı duyarlı ve en ufak bir ihlalde kimsenin gözünün yaşına bakmadan hesaplarını kapatıveriyorlar.

Bu yüzden Google Adsense‘in Şartlar ve Kurallar’ını ve Politikalar’ını çok dikatlice okumanız gerekiyor. Google’un kurallarına uyduğunuz, bu kolay para musluğunu yerinden sökmeye kalkmadığınız sürece, oturduğunuz yerden güzel bir gelir kaynağına sahip olabilirsiniz. Eğer sayfanızın trafiği fazlaysa, ileride öğrenebileceğiniz bazı yöntemlerle bu geliri daha da arttırabilirsiniz (ABD’de ve İngiltere’de ayda onbin dolarlar kazananlar olduğu söyleniyor). Ama bir anda binlerce dolar kazanmaya başlayacağınızı ummayın. En azından yoluna koyana kadar bayağı bir mesai harcamanız gerekebilir, ama ondan sonra, çok uğraşmadan her ay iyi bir miktar kazanmaya devam edebilirsiniz.

Google Adsense’e başvurunuzu hemen yapabilirsiniz. Bunun için, sitemizde sağ alt köşede bulunan, ‘Bu site hedeflenmiş reklamlar için google adsenseyi tavsiye ediyor ‘ bannerine tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Kesinlikle kayıt ücreti falan yok (zaten size para kazandırmak için önce sizden para isteyenlere kuşkuyla yaklaşın, hatta hiç yaklaşmayın, derim ben). Eğer bu konuyla ilgili sorularınız varsa yazın, yardımcı olmaya çalışırım.

Blogunuzdan adsense ile para kazanabilirsiniz için yorumlar “3”

Bir cevap yazın

blog, Google Adsense, para,