Bir dikiz de Yahoo’dan

Fire Eagle, kullanıcıların coğrafi konumlarını internette işaretlemelerini sağlıyor. Ancak kodlarla birlikte kullanıcı bilgilerinin de açık kaynağa dahil edilmesi kıllandırıyor.

Millet daha “İnternette her önünüze gelen siteye bilgilerinizi yazmayın, yazacaksanız da bari önemli bir şey olmasın, oralarda kurtçuk vardır, böcük vardır,” diye bağıradursun, Yahoo kullanıcıların bulundukları yerleri belirtebilecekleri ve yeri belirtilmiş mekanları bulabilecekleri site Fire Eagle‘ı hizmete soktu.

Fire Eagle‘ın faydaları, gerek siteyle koordine, gerek tek başına çalışan konum tabanlı hizmet sağlayıcılarla ilişkide kolaylık sağlaması. Ayrıca kullanıcılar konuma göre arama yapıp istediklerini çevrelerinde bulabiliyorlar. Ancak, geliştirmeye açık bu platformun kodlarıyla birlikte kullanıcı bilgilerinin de geliştiricilere teslim edilmesi, konum tabanlı hizmet sağlayıcıların özel kişilerin ev adreslerini görebilmesi gibi durumlar, Fire Eagle’ın kötüye kullanılmasına zemin oluşturuyor.

Gerçi kullanıcılar Fire Eagle’a istedikleri miktarda detay girebiliyor ve sitenin bilgilerine erişimlerini engelleyebiliyorlar. Ayrıca Yahoo, “Yemin billah özel bilgilerinize bakmayacağız,” diye güvence vermesinin yanında zararlı gördükleri uygulamaları ve hizmet sağlayıcıları dakikasında şutlayacağını vaadediyor. Yine de, internet gibi her niyetten insanın cirit attığı bir ortamda, bu tarz uygulamalardan faydalanmak ne kadar akıl kârıdır bilinmez.

Bir cevap yazın

Fire Eagle, Yahoo,