Bilişim devleri, Bilgi kirliliği için kolları sıvadılar

Bilişim devleri, Bilgi kirliliği için kolları sıvadılarGoogle, IBM, Intel, Microsoft ve Symantec gibi öncü teknoloji şirketlerinin dünya üstündeki bilgi kirliliğine çözüm bulmak için oluşturdukları gruba Xerox da dahil oldu. Amaç 650 milyar dolarlık zararı en aza indirgemek.

Kar amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak A.B.D’de kurulan IORG araştırma grubu (www.iorgforum.org) ; bilgiyi doğru ve verimli kullanmanın yollarını ve şirketlerde bilgi kirliliğini önleyecek çözümleri bulmak üzere çalışmalar yapacak. Sektör uzmanlarını, akademisyenleri ve teknoloji danışmanlarını bir araya getiren “IORG”, dünyanın pek çok yerinde cep telefonu ve e-posta yolu ile gelen mesajların oluşturduğu elektronik bilgi akışını ve milyarlarca basılı dokümanın oluşturduğu karmaşayı düzenlemeyi hedefliyor. IORG, doğru, güncel ve sağlıklı bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracak teknolojilerin geliştirilmesine ön ayak olacak, yeni endüstri standartları oluşturmak için çalışmalar yapacak. IORG oluşumuna farklı sektörden çeşitli büyüklükte şirketler ve üniversiteler katılıyor. Google, IBM, Intel, Microsoft, Symantec ve Xerox gibi dünyaca ünlü teknoloji devleri bu programa gönüllü olarak katılan firmalar arasında yer alıyor.

Bağımsız araştırma şirketlerinden ‘Basex’in verilerine göre, bilgi kirliliğinin yarattığı iş duraklamalarının ve tekrar o işe dönmek için harcanan zamanın maliyetinin, yılda 650 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

E-postaların yarattığı bilgi kirliliği nasıl önlenir?

IORG’un iş analistleri, uygulanabilecek birkaç adımla bilgi yoğunluğunun kolay bir şekilde üstesinden gelinebileceğini belirtiyorlar. Teknoloji danışmanları, bilgi fazlalılığını azaltmak ve ofislerde daha verimli çalışmak için e-posta mesajlarına yönelik şu tavsiyelerde bulunuyor:

• E-posta uyarılarını kapalı tutun. Kendinizi e-posta uyarılarına karşı korursanız, sürekli işinizin kesilmesini de engellemiş olursunuz.

• Cevap vermeden önce konu başlığını okuyun. İlk önce size gelen en son e-postayı cevapladığınızdan emin olun. Böylece daha önce konuşulan konulara tekrar geri dönmeye gerek kalmadan, zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz.

• E-postalarınız için zaman ayırın. Gelen e-postalarınızı cevaplamak için bir iş gününüz içinde belli bir zaman dilimi belirleyerek, programınızı aksatmadan işlerinize devam edebilirsiniz.

• E-posta gönderdiğiniz kişilerin sayısını sınırlayın. E-postalarınızı sadece alması gereken kişilere gönderin.

• Açık ve anlaşılır olun. E-posta gönderirken, içeriği mümkün olduğunca kısa tutun ve anlaşılır bir şekilde ifade edin. Göndereceğiniz her bir e-postanın, sadece bir konu ile ilgili olması, mesaj kirliliğinin önüne geçilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

bilişim, IORG,