Bilinmeyen veya bulunamayan driver’ları bulmak

Bilinmeyen veya Bulunamayan Driver’ları Bulmak (Vendor ID & Device ID)

Çoğu zaman bilgisayarınıza yeni bir donanım parçası aldığınızda ürünün driver’ı da ürün ile birlikte bir cd içerisinde gelir. Bu driver’ı kaybetseniz bile üreticinin sitesinden tekrar indirebilirsiniz. Ancak ya üreticinin kim olduğunu ya da sürücüsü eksik donanımınızın modelini bilmiyorsanız?

Uzun süreden sonra attığınız bir formattan sonra bu gayet sık rastlanan bir problem olabilir. Bu sorunu çözmenin bir çok yolu var. İlk akla gelenler Driver Genius, Driver Detective vb. driver bulucu bazı programları kullanmaktır. Ama bu yöntem hiçbir program gerektirmiyor.

Her donanım o ürünün kimliğini belirten bir Vendor ID ile Device ID‘ ye sahiptir. Bu ID’leri bilmek üreticiyi bilmek demektir. Windows’da ise bu bilgileri bulmak oldukça basit.

1. Başlat > Denetim Masası > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi‘ ni açınız,

bulunamayan driver

2. Eğer tanınmamış bir driver varsa üzerinde sarı bir uyarı işareti olacaktır. Örnek olarak ekran kartının driver’ını seçelim.

bilinmeyen driver

3. Driver’ın üzerine gelip sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin. Açılan pencerede Ayrıntılar (Details) sekmesini tıklayın.

Eğer windows 7 kullanıyorsanız donanım kimliklerini, Xp kullanıyorsanız ilk sıradaki Device instance id ‘yi seçiniz,

driver indir

4. Device instance id‘yi seçtiyeniz eğer hemen alttaki Değer kısmında aşağıdakine benzer bir kod göreceksiniz.

PCIVEN_1002&DEV_4173&SUBSYS_0201174B&REV_004&1AFFAA3D&0&0108

5. Bu koddaki kırmızı ile gösterilen değer bize donanımın Vendor ID’sini, yeşil ile gösterilen değer ise Device ID’sini veriyor. Yani bu örnekte:

Vendor ID: 1002

Device ID: 4173

6. Vendor ve Device ID’leri bulduktan sonra http://www.pcidatabase.com adresine giriyoruz. Burada Vendor Search ve Device Search adlı iki arama kutusu göreceğiz. Az önce bulduğumuz değerleri bu kutucuklara girip Search dediğimiz zaman ise donanımımızın modeli ve üretici firmasına ait bilgilere ulaşacağız.

Aynen şu şekilde,

Bilinmeyen veya bulunamayan driver’ları bulmak

Yorumlar “Bilinmeyen veya bulunamayan driver’ları bulmak”

 • admin:

  Diğer yöntem olarak devid.info kullanılabilir, aynı kapıya çıkar. Kullanımı şu şekilde;

  Aygıt Yöneticisini açın, driverini bulmak isteğiniz sürücüye sağ tıklayıp özellikler deyin. Gelen pencerede Ayrıntılar bölümünde Aygıt Kopya Kimliğini Ctrl + C kısayoluyla kopyalayın ve sitedeki arama yerine yapıştırın, driveriniz orda bulunmaktadır.

  Sırasıyla resimleri izleyin:

  driver bul

  driver ara

  driver

  driver indir

Bir cevap yazın

driver, driver bulmak, driver indir,