Bakan Binali Yıldırım Cudi Dağı’nda

Barut kokusunu bırakalım, çiçek kokusunu hep beraber alalım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Şırnak-Cizre yolunu 48 kilometreden 3 kilometreye düşüren karayolunda incelemelerde bulunmak için Cudi Dağı‘na yapılan 800 metrelik tünelden geçti. Bakan Yıldırım, “Barut kokusunu bırakalım, çiçek kokusunu hep beraber alalım. Burada kast edilen birlik beraberlik kardeşliktir” dedi.

Şırnak’ın İdil ve Cizre ilçeleri arasında yapımına iki yıl önce başlanan ve haziran ayında uçuşlara açılması beklenen Şırnak Havaalanı’na ilk uçuşu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım gerçekleştirdi. Beraberinde 5 kişi ile özel bir uçakla Şırnak’a ilk uçuşu gerçekleştiren Bakan Yıldırım’ı havaalanında Şırnak Valisi Vahdettin Özkan ve diğer yetkililer karşıladı.

Binali Yıldırım

KUZULARI SEVİP, PUŞU TAKTI
Bakan Binali Yıldırım, Cizre İlçesi’ne geçtikten sonra Şırnak-Cizre yolunu 48 kilometreden 3 kilometreye düşüren karayolunda incelemelerde bulunmak için Cudi Dağı’na yapılan 800 metrelik tünelden geçti. Bakan Yıldırım, Cudi Dağı eteklerine çıkarak burada bulunan göçerlerle bir araya geldi. Sürü çobanı ile kısa bir sohbet eden Yıldırım puşu taktı. Yıldırın, yol güvenliğini sağlayan güvenlik güçleri ile tokalaşarak durumlarını sordu. Yıldırım, sürü çobanı ile yaptığı sohbetten sonra Siirt’ten gelen Düdiran Aşireti mensubu göçebe Mehmet Sait Genyüz ve Fatma Genyüz çiftini ve çocuklarını çadırlarında ziyaret etti. Fatma Genüz, Bakan Yıldırım’a Kürtçe, hoş geldiniz diyerek karşıladı. Bazı çocukların hasta olduğunu öğrenen Yıldırım yanında bulunan doktordan sağlık taraması yapmasını istedi. Göçebe ailelerin çocuklarına oyuncak dağıtan Bakan Yıldırım, daha sonra yeni doğan kuzuları sevdi.

“BARUT KOKUSUNU BIRAKALIM”
Bakan Binali Yıldırım’ın ziyaretinden memnun kalan aileler, hükümetin başlattığı çözüm sürecine destek verdiklerini, kan akmasını istemediklerini ve yapılan hizmetler için hükümete teşekkür ettiklerini söylediler. Yıldırım, “Bu yol barış yolu, biz zaten bunun için buraya geldik. Barut kokusunu bırakalım, çiçek kokusunu hep beraber alalım. Burada kast edilen birlik beraberlik kardeşliktir” dedi.

“KAYNAKLAR HEBA EDİLDİ”
Yıldırım, “Hazreti Nuh’un memleketindeyiz, şehr-i Nuh. Burada Cudi Dağı’nda insanlık helak olurken, insanların tarihe yeniden başladığı Hazreti Adem’den sonra biliyorsunuz. Azgınlıklar çoğalınca, sapıklıklar çoğalınca, Nuh tufanı oldu. Ve öyle inanılır ki, Nuh’un gemisi de Cudi Dağı’ndadır. Demek ki Hazreti Nuh’dan sonra insanlık yeniden başladı. O zaman Türk’ü, Kürt’ü var mıydı? Hep aynı Allah’ın kullarıyız. Bütün Türkiye çözüm sürecinden umutlu. Arkamıza dönüp baktığımızda kaybolan 35 sene var. Herkes kaybetmiş, binlerce insanımızı toprağa vermişiz, şehitlerimiz var kayıplarımız var. Acılı ailelerimiz var, babalarımız analarımız var. Kaynaklarımızı da bu uğurda çok tükettik. 400 milyar dolar 100 bin kilometre yol daha fazla yapılır. Şu havaalanı gibi 100 tane, 200 tane daha yapılır. 400 Boğaziçi Köprüsü yapılır. Bu kaynaklarla ama ne oldu, kim ne kazandı? Silah tüccarları kazandı. İnsanımız kaybetti. Ama, artık bu gidişe bir son vermenin zamanı geldi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Binali Yıldırım, Cudi Dağı, Şırnak,