Apple çalışanları ne kadar kazanıyor?

Apple birçok konuda teknoloji şirketlerinin örnek aldığı bir marka. Ancak sektörde yer alan diğer firmaların birçok konuda Apple’ın standartlarına ulaşması kolay görünmüyor. Apple’ın çalışanlarına sağladığı maaş ve diğer imkanlar da bu ulaşılması zor standartlardan biri.

Apple çalışanları

Apple çalışanları en alt düzeyden, en üst pozisyona kadar diğer firmalarda çalışan meslektaşlarından çok daha şanslı görünüyor. Gelin bu şansın rakamsal ifadelerine göz atalım…

İşte farklı pozisyonlarda görev alan Apple çalışanlarının maaşları

Endüstriyel tasarım uzmanı

Apple’ın DNA’sını oluşturan, ürün tasarımından teknoloji alanındaki tüm gelişmelerle yakından ilgilenen bu uzmanların yıllık kazançları tam 174 bin dolar. İşlerini çok sevdiklerini söylememize gerek yok sanırım.

Kıdemli donanım mühendisi

Donanım konusunda Apple ürünlerinin kusursuz olması için çalışan ve Apple’da tecrübe kazanmış olan bir kıdemli donanım mühendisinin maaşı yıllık 119 bin dolar.

Ürün tasarım mühendisi

Tasarım Apple için en önemli konulardan biri. Tasarımcılar da öyle. Apple’da ürün tasarım mühendisi olarak görev yapan çalışanların yıllık kazancı 126 bin dolar.

Proje müdürü

Her projenin ortaya çıkışından son anına kadar tüm yönleriyle bire bir ilgilenen proje müdürlerinin maaşı ise 108 bin dolar.

Test mühendisi

Hazırlanan her Apple ürününün piyasa çıkmadan önce Apple kalitesini ve standartlarına uygun olup olmadığını en ince ayrıntısına kadar inceleyen test mühendislerinin yıllık maaşı 114 bin dolar.

Finansal analist

Apple’ın devasa bütçesini ve kazancını kontrol etmek hiç kolay değil. Bu zor işi üstlenen finansal analistlerin yıllık kazancı 95 bin dolar.

Mağaza müdürü

Mağaza müdür deyip geçmemek gerekiyor. Yeni açılan her mağazası olay yaratan Apple’da mazağa müdür olmak hiç kolay değil. Maaşları da bu zorluğu unutturmak için olsa gerek, epey dolgun; yıllık 86 bin dolar.

Mac dahileri (Mac Genius)

Apple Store’larda Mac ürünleriyle ilgilenen satış sorumlusu olmak başlı başına bir ayrıcalık. Mac dahileri olarak adlandırılan bu kişilerin yıllık kazancı 45 bin dolar.

Bir cevap yazın

Apple,