Apple’dan 16 GB’lık 5.nesil yeni iPod Touch

“Bir iPod vardı, noldu ona?” derken Apple, hala iPod‘lardan umudunu kesmediğini kanıtlar gibi bugün yeni 16 GB’lık 5.nesil iPod Touch‘ı tanıttı. Farklı renk seçenekleri ve iSight kamerayla gelen daha ekonomik yeni iPod ile Apple‘ın son sıkımlık kurşununu doğru harcayıp harcamadığı ürüne gösterilen ilginin sonucunda belli olacak.

Sanırım biraz teknolojiyle ilgilenen ve Apple tarihini bilen herkesin zihninden çıkaramadığı bir anıdır Steve Jobs’un 2001′de ilk iPod’u tanıttığı konuşması. “Vay, teknolojiye bak” dediğimiz iPod’un hızla yeni modellerine kavuşup hemen herkesin çantasına, cebine girdiği ve popülaritesinin altın çağını yaşadığı günlerden iPod’un yüzüne bile bakmadığımız bir döneme hızlıca geçtiğimizi de inkar edemeyiz.

iPod için tünelin sonu karanlık gibi gözükse ve Apple’ın artık iPod satışlarından para kazanamadığı bilinen bir gerçekken teknoloji devi iPod’u henüz tarihin karanlık sularına gömmeye hazır değil.

Artık herkesin telefonunda Spotify, Deezer gibi müzik uygulamaları varken iPod’a ihtiyacı olan kaldı mı bilinmez ama Apple bugün uzun bir aradan sonra yeni iPod Touch’ı satışa sunduğunu açıkladı.

Pembe, sarı, mavi, gümüş, uzay grisi ve kırmızı renklerde raflardaki yerini alacak olan 16 GB’lık 5.nesil iPod Touch’ın diğer dikkat çeken bir özelliği iSight kameraya sahip olması. 1080p HD video çekebilen bu 5 megapiksellik kameranın yanı sıra cihaz 4 inçlik Retina ekrana ve A5 işlemciye sahip.

apple ipod ilife hero

Yeni iPod ile birlikte Apple stratejisinde dikkatimizi çeken başka bir nokta ise teknoloji devinin 16 GB’lık iPod Touch için daha ekonomik bir fiyat belirlemiş ve serinin diğer modellerinin fiyatlarını da düşürmüş olması.

Nitekim yeni iPod için 199 dolar satış fiyatı belirleyen Apple, 32 GB’lık modelini 249 dolara, 64 GB’lık modelini ise 299 dolara indirmiş durumda. Şu anda Apple Türkiye online mağazasında 32 GB ve 64 GB’lık modelleri bulunurken Apple’ın da duyurduğu gibi yeni 16 GB’lık 5.nesil iPod Touch önümüzdeki haftalarda ABD ve tüm dünyada satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

Apple, iPod, iPod Touch,