Anayasa Mahkemesi Youtube’un Erişime Açılmasına Karar Verdi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve CHP‘li bazı milletvekillerinin YouTube‘a uygulanan erişim engelinin kaldırılması için yaptığı başvuruları inceleyen Anayasa Mahkemesi, popüler video paylaşım sitesinin açılmasına karar verdi.

YouTube‘un erişime açılmasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruları daha önce sizlerle paylaşmıştık. Twitter’ın açılmasında da etkin rol oynayan AYM, kararını bugün verdi.

Anayasa Mahkemesi YouTube Erişime Açılmasına Karar Verdi

Buna  göre mahkeme, başvuruların incelenmesinin ardından YouTube’un kapatılmasının hak ihlali olduğu konusunda bir hükme varırken, kararı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) ve Ulaştırma Bakanlığı’na iletti.

27 Mart’ta kapatılan YouTube’un kararın yarın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından erişime açılması bekleniyor.

Twitter nasıl açılmıştı?

20 Mart’ta erişime kapatılan Twitter’ın erişime açılma süreci de benzer bir şekilde ilerlemişti. Açılan sahte hesaplarla bazı vatandaşların kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle verilen mahkeme kararları doğrultusunda TİB, Twitter’a erişimi engellemişti.

Ardından önce Ankara 15. İdare Mahkemesi, oy çokluğuyla yürütmenin durdurulmasına karar vermiş, daha sonra Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu ile birlikte İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak başvuruları sonucu Anayasa Mahkemesi, aldığı kararla ihlali ortadan kaldırmıştı. Bu kararın 3 Nisan tarihli Resmi Gazete yayınlanmasıyla birlikte Twitter erişime açılmıştı.

Bir cevap yazın

Anayasa Mahkemesi, Twitter, youtube,