Adetliyken girilen ilişkide korunmak gerekir mi?

Adetliyken hamile kalınır mı?

Adetliyken girilen ilişkide korunmak gerekir mi?SORU: Adetliyken ilişkiye girilmek istense yine de korunmak gerekir mi? Acele cevap verirseniz çok sevinirim. Cevabınız için teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, bu çok zor bir ihtimal olmakla beraber olmaz da diyemem. Adet döneminin tehlikesiz olduğunu düşünüp gebe kalan kadınlarlar tanıyorum. Hijyen açısında adet döneminde ilişkiye girmeni önermem, ancak gireceksen de korunmak gerekir.

Yabancı sevgilim sekse doymak bilmiyor

SORU: Sayın hocam. Bana da bir cevap yaz ne olur… Benim yabancı uyruklu bir kız arkadaşım var, sekse bir türlü doymak bilmiyor. Benim de artık takatim kalmadı. Terk etsem çare olur mu?

CEVAP: Sevgili okurum “Biri gider biri gelir, yarın ne olur kim bilir, biri de bir beni de bir, gel kalbime sen de gir” der kız arkadaşın ve hemen yenisini bulur… Bu işler böyledir… Hele hele bir de yabancı ise tutabilene aşk olsun yani… Yok ille de dayanamıyorum, ayrılacağım dersen, kendine bizimkilerden birini bulursun, bir nebze rahat edersin…

Tedaviden sonra sol yumurtalığım küçüldü…

SORU: Merhaba doktor hanım. Benim sorunum sol yumurtalığımın sağdakinden küçük olması. Kısır olmaktan çok korkuyorum. Yaklaşık 1 sene önce sol yumurtalığımda iltihap olmuştu. Tedavi sonucu geçti ama sol yumurtalığım küçüldü. Acaba kısır mıyım? Bu sorunum hayatımı karartı. Lütfen acele cevap verin. Cevabınız için şemdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, bir testisinin iltihap sonrası dumura uğraması kısır olduğun anlamına gelmez. Çocuk olmasını sağlayan sperm hücreleri ve erkeklik hormonları, her iki testiste de üretildiğinden sadece birinin kaybı normal fonksiyonları ortadan kaldırmaz. Hatta bu durumda geride kalan testis biraz daha büyüyerek kaybedilen organın fonksiyonlarını da kısmen devralır. Endişe edilecek bir durum değil.

Ana rahmine ne kadar meni giderse çocuğumuz olur?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Eşimle ilişkiye girdikten sonra boşalıyorum, ama meniler geri geliyor. Bunun sebebi nedir? Bir hastalık olabilir mi? Çocuk olabilmesi için meni miktarı ne kadar olmalıdır? Anne rahmine ne kadar meni giderse çocuğumuz olur? Benim menilerim gidiyor da fazlası dışarı mı çıkıyor? Acele cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, hamileliği sağlayan meni miktarı değil, içindeki normalin yarı sayısında kromozom içeren ve hareketle olan sperm yani döl hücreleridir. Normal menide 1cc’den en az 20 milyon, ortalama 40-60 milyon sperm hücresi olur. Bunların en az yarısının ileriye doğru hareketli olması beklenir. Ayrıca bu hücrelerin yapısal özellikleri ile kromozomal içerikleri de hamilelik sağlamakta önem taşır. Meninin fazlasının özellikle kadın ilişki sonrası ayağa da kalkarsa yerçekimi ile dışarı gelmesi normal bir durumdur.

Bir cevap yazın

Adet dönemi, gebelik, hamilelik, meni,