Adet olunmazsa ne kadar sürede hamilelik anlaşılır?

Hamile olduğum ne kadar zaman sonra belli olur?

Adet olunmazsa ne kadar sürede hamilelik anlaşılır?Benim adetim yaklaşık 10 gün gecikti. Hamile olduğum ne kadar zaman sonra belli olur? Acele cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, döllenmeden yaklaşık 15 gün sonra gebelik anlaşılır. Adet gecikmesinin ilk günü kanda test yaptırabilir, yüzde 90 doğru sonuç elde edebilirsin. Ancak yüzde 100 kesin tanı, ultrasonografi ile gebelik kesesi görüldüğünde konulur.

Varikosel ameliyatından sonra ne zaman işe başlayabilirim?

SORU: Bende varikosel var doktor hanım ve ameliyat olmam önerildi. Merak ettiğim; ameliyattan kaç gün sonra çalışmaya başlayabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, varikosel ameliyatı 20-30 dakika sürer. Yaklaşık bir hafta sonra iş hayatına başlayabilirsin. Varikosel mutlaka ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle işi ve süresini düşünmeden bir an önce ameliyat olmanı tavsiye ederim.

Spermlerim geri geliyor, acaba bu hastalık mı?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Eşimle ilişkiye girdikten sonra boşalıyorum, ama spermlerim geri geliyor. Bunun sebebi nedir? Bir hastalık olabilir mi? Çocuk olabilmesi için meni miktarı ne kadar olmalıdır? Anne rahmine ne kadar meni giderse çocuğumuz olur? Acaba benim menilerim gidiyor da fazlası dışarı mı çıkıyor? Acele cevap yazarsanız çok sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, hamileliği sağlayan meni miktarı değil, içindeki normalin yarı sayısında kromozom içeren ve hareketle olan sperm yani döl hücreleridir. Normal menide 1cc’den en az 20 milyon, ortalama 40-60 milyon sperm hücresi vardır. Bunların en az yarısının ileriye doğru hareketli olması gerekir. Ayrıca bu hücrelerin yapısal özellikleri ile kromozomal içerikleri de hamilelik sağlamakta önem taşır. Meninin fazlasının özellikle kadın ilişki sonrası ayağa kalkarsa yerçekimi ile dışarı gelmesi anormal bir durum değildir, hastalık hiç değildir. Merak etme.

Yanlışlıkla da olsa dokunduğumda bir sıvı geliyor, nedir bu?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Ben 23 yaşında bir gencim. Kızlarla en ufak yakınlaşmada cinsel organımdan garip bir sıvı geliyor. Ben bu durumu fark ettiğimde 16 yaşındaydım. Şimdilerde ise kız arkadaşımın elini tutsam ya da yanlışlıkla bedensel bir temasım olsa, bu sıvı 1-2 damla halinde de olsa hemen geliyor. Bana yardımcı olabilecek bir açıklama yapar mısınız? Bu bir hastalık işareti mi? Kolay gelsin. Sevgiler…

CEVAP: Değerli okurum, ‘Yanlışlıkla bedensel temasım olsa’ sözüne çok güldüğümü bilmeni isterim. Sorununa gelince, bu salgı bezlerinden kaynaklanan kayganlaştırıcı bir salgıdır, tükürükte olduğu gibi tamamen normal bir durumdur ve herhangi bir tedavi de gerekmez.

İlk günden beri benden hiç zevk almıyormuş

SORU: Eşimle 3 yıl önce birbirimizi severek evlendik. Ancak son bir yıldır bana karşı çok soğuk. Nedenini sorduğumda cinsel birleşme sırasında benden hiç zevk almadığını, bir şey hissetmediğini söyledi. Bu ilk günden böyleymiş. Üzülmemem için bana söylememiş. Yardım almayı teklif ettim ama pek sıcak bakmadı. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Ah, ah sevgili okurum! Biz kadınların çoğu böyle işte. Doku zevk almaya programlı olmadığından seks bizim için tam bir kabus oluyor. Açlık grevine girmiş birine yemek yedirebilir misin? Yediremezsin… Kesin bir tedavisi yok ama yine de belki bir faydası olur diye bir uzmana başvurmasını sağla. Zamanı iyi kullanıp fantezileri de devreye sokmayı dene. Artık bu iş sana kalmış. Kolay gelsin…

Beni önemsiyor ama hâlâ orgazmı yaşayamıyorum!

SORU: 25 yaşında bir kadınım. 6 yıl evli kaldım. Evlilik öncesi hiç deneyimim yoktu. Öpüşmeyi bile eşimden öğrendim. Cinselliği zamanla çok sevdim. Eşimin erken boşalmasından mı yoksa ön sevişmeyi önemsememesinden midir bilmiyorum ama hiç orgazm olmadım. Eşimden ayrıldım. Hayatımda 5 aydır biri var. Beni önemseyen biri ama ben hâlâ orgazmı yaşayamadım. Sanırım geçmişten kalma bir alışkanlık ama ben o kasılmaları yaşayamıyorum. Nerede yanlış yapıyorum ? Teşekkürler…

CEVAP: İsterdim ki her şey yolunda olup evliliğiniz devam etseydi değerli okurum! Erkek için de, kadın için de orgazm mutluluğunu engelleyen sebeplerin başında erken boşalma geliyor. Bunun tedavisi var. Birçok kadın gibi orgazm güçlüğü yaşıyorsun. Ama bunun da üstesinden gelinir. Biraz teknik yardım alman lazım. Asıl önemlisi, sanıyorum her seferinde orgazm konusuna odaklanıp “Acaba olacak mıyım, olamayacak mıyım?” diye konsantrasyonunu dağıtıyorsun. Bunu düşünme, bırak olayı akışına. Bu arada fantezileri de ihmal etmemeye bak!

Yapmak istemiyorum ama yapmadan da duramıyorum

SORU: Merhaba doktor hanım, 23 yaşında çok yoğun olarak çalışan bir gencim. Gündüz çok yorulmama karşın, akşam uyumadan önce hayalimde tuttuğum kişilerle fanteziler yaşayıp boşalmadan uyuyamıyorum. Ertesi günde çok yorgun oluyorum. Hem istemiyorum bunu yapmayı hem de kendimi alıkoyamıyorum.

CEVAP: Değerli okurum, yapmak istiyorsa yap kime ne! Ama seni rahatlatacaksa söyleyeyim, bu özellikle yalnız yaşayan genç yetişkinlerde görülen bir durumdur. Stresle başa çıkma konusunda güçlük çekiliyorsa ya da zor hayat şartları ile mücadele ediliniyorsa biriken gerginliği atmada bir rahatlama yöntemi olarak kendi kendini tatmin etmek sık tercih edilir. Böyle durumlarda yaşam kalitesini artırmak sadece cinsel yolla rahatlamayı azaltacağından hem fiziki hem de psikolojik olarak ortaya çıkabilecek sorunları da bertaraf etmek anlamına gelir.

Tekrar eşime bulaşır mı ve yine bana geçer mi?

SORU: Merhaba Figen hanım, 2 yıl kadar önce penisimde siğil vardı, yakılarak temizlendi. İki yıl önce evlendim. Eşim kontrol amacıyla doktora gittiğimde, vajen içinde siğiller görülmüş. Sanırım benden bulaştı. Eşimin siğilleri de temizlendi. Şimdi sormak istediğim, hastalık yine eşime bulaşır mı ya da ondan bana bulaşır mı? Nasıl korunmamız gerekir? İvedi olarak cevap verirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virus); genital bölgede enfeksiyon yapan ve kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur. Bu yüzden HPV enfeksiyonu; kesin tedavisi olmayan, kronik seyreden ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi olmazsan eşine tekrar bulaştırabilirsin. Sünnetli olduğun için (öyle olduğunu düşünerek) sende kanser tehlikesi yoktur. HPV virüsünü eşin kapar kapmaz hemen genital siğil ortaya çıkmaz. Belirtilerin ortaya çıkması genellikle birkaç ayı, bazen yılları bulabilir. Çokeşli bir yaşam sürüyorsan HPV’yi eşine bulaştırmış olma ihtimalin yüksektir. Eşinin düzenli aralıklara kontrole gitmesini sağla. Jinekoloji muayenesi ve smear testinin en azından yılda bir kez yapılmasını öneriyorum. Gittiğiniz jinekoloji uzmanına durumu anlatın, HPV aşısı önerebilir.

Adet olunmazsa ne kadar sürede hamilelik anlaşılır? için yorumlar “2”

  • Ayşe:

    Adetim normale göre 6 gün erken ama normal bi şekilde oldu fakat hamilelikle ilgili şüphem vardı boşalma ice olmadı ama içine sperm ya da zevk suyu gitmiş olabilir diye korkuyordum ama adet olunca rahatladım fakat adetim in bittiği gün enfeksiyon kapmışım sancı filan oldu bunun hamilelikle bi ilgisi var mıdır? Karnım filan da çok ağrıyor ve midem çok bulanıyor birde vajina dan yumurta akı gibi akıntılar oluyor bu da genelde tuvaletten sonra geliyor bazen de normal Yaşantım da geliyor bunun sebebi de enfeksiyonla mı alakalıdır yoksa hamilelik riski var mı ? Teşekkür ederim

    • Editör:

      Enfeksiyon kaptığını söyleyip bunu nasıl gebeliğe bağladın? Hamile değilsin. O sıvı normal daha önce dediğim gibi.

Bir cevap yazın

hamilelik, meni, siğil, Sperm,