İşte açlık hissini dizginleyen o gıdalar

Kulağa baskı yapmak, sakız çiğnemek, limon, Hindistan cevizi yağı, tarçın… İşte açlığa set koyan öneriler.

İşte açlık hissini dizginleyen o gıdalar

Açlıkla mücadele için her yolu deneyip olumlu sonuç alamadıysanız Dr. Gönül Ateşsaçan’ın tok tutmada etkili yöntemlerini deneyebilirsiniz. İşte onlar…

AÇLIK HİSSENİ YOK ETMENİN YOLLARI

Sakız: Özellikle öğleden sonra 1 atıştırma yerine geçer, her gün 25 kalori daha az alınır, bu da haftada 175 kalori az almak demek.

Kafein– Tein: Yeşil çay ve kahve günde 2 kez tüketilmeli. Özellikle yeşil çayın antioksidan özelliği fazladır, kilo
verdirir.

Yağ: Ye­mek so­nun­da tü­ke­ti­len yağ mi­de­nin ya­vaş bo­şal­ma­sı­nı sağ­lar, saf­ra sal­gı­sı­nı ar­tı­rır ve bi­zi tok his­set­ti­rir. Zey­tin­ya­ğı, Hin­dis­tan ce­vi­zi ya­ğı ve ke­ten ya­ğı yi­ye­cek­ler­de mut­la­ka ol­ma­lı. Fın­dık, ce­viz de tü­ke­til­me­li.

Kulaktaki iştah noktasını uyarmak: Çok acıktığınızda tragus noktasına (kulakla yanağın birleştiği yerdeki çıkıntılı kıkırdak) başparmak ve işaret parmağınızla baskı yaparsanız kısa süreli tokluk hissedersiniz.

Protein: Proteinler karbonhidratlardan ve yağlardan daha uzun süreli tok tutar. Birlikte karbonhidrat ile tüketirsek sindirim yavaşlar kilo vermeniz zorlaşır. İdeali ilk 7 gün hiç karbonhidrat almadan sadece protein tüketmektir.

Lifli gıdalar: Sağlıklı kalpler ve fit bir görünüm sağlayan diyet lifi sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olur, kandaki yüksek kolesterolü düşürmeye ve kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olabilir.

Tarçın: Kan şekerini hem düşürür hem de sabit tutar.

Kahvaltı: Uyanınca vücuda ve beyne besin öğeleriyle enerji vermemiz gerekir. Eğer kahvaltı yapmazsak halsiz ve sinirli oluruz.

Limon: Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Mide asidi üretimini artırarak sindirimi zor gıdaların (yağlı gıdalar, kırmızı et vb.) sindirimine yardımcı olur. Limon suyu aynı zamanda karaciğerin safra üretimini artırarak yağların sindirilmesini kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

açlık hissi,