Açık kaynak ne kadar açık?

Açık kaynak ne kadar açık?

Açık kaynaklı, ancak “Bazı hakları saklı” kodun kullanım şartını yerine getirmeyen firma dava edildi. Davacı geliştirici haklı bulundu, açık kaynak dünyası sevindi.

Açık kaynağın “Başkasının işinin üstüne otur,”, “Bazı hakları saklıdır”ın da “Alın tepe tepe kullanın, eti kemiği sizindir,” demek olmadığı, mahkeme tarafından kanıtlandı. Oregon’lu Kam Industries isimli firma, kullandığı açık kaynaklı kodun kullanım şartlarını yerine getirmediği için, bahis konusu geliştirici tarafından dava edildi ve kaybetti.

Hobi olarak model trenlerle ilgilenen Robert G. Jacobsen, geliştirdiği Java Model Railroad Interface isimli yazılımı, 2006 yılında “Artistik Lisans” kapsamında “Bazı hakları saklı” olarak kullanıma açmıştı. Açık kaynaklı kodunu kullanacaklara getirdiği tek şart, kodun kendisine ait olduğunu ve üzerinde hangi değişiklikleri yaptıklarını belirtmeleriydi. Ancak Kam Industries, geliştirdiği ticari yazılımda Jacobsen’in kodunu kullanıp şartları yerine getirmeyince kendini mahkemede buldu.

Açık kaynak, adı üstünde “Açık” olduğu için, mahkeme hayli çekişmeli geçti ve ve açık kaynaklı yazılım çevresinde şiddetle tartışıldı. Dava temyize gitti. Ancak sonunda mahkemeden geliştirici lehine olan “Açık kaynak lisanslı dağıtım yapan telif sahipleri, telifine sahip oldukları materyalin değiştirilme ve dağıtımı üzerinde söz sahibidir,” kararı çıktı. Bu da Creative Commons (Yaratıcı Hakları) lisansına sahip fikri mülkün, çayıra salınsa bile yine de koruma altında olması anlamına geliyor. Yani, bundan sonra kod çalıp çırparken iki kez düşünmek gerekecek!

Bir cevap yazın

Açık Kaynak, opensource, telif hakları,