8 Megabit internet, kafaları karıştırdı!

Türk Telekom tarafından bugün yapılan açıklamada, 8 Megabit sınırsız ADSL’in 15 GB kota ile sınırlandırılması, kafaları karıştırdı. Bu yazıyı okumadan, ADSL aboneliğinizi değiştirmeyin!

O Tarifeler;

İnternet servis sağlayıcılarına sunulan tarifeleri aşağıdaki tabloda açıkça görebilirsiniz.

ADSL, internet

Bu tabloda, 8 Megabit sınırsız seçeneğin 49 YTL’ye verilmesi, çok uygun gibi gelse de, “Sınırsız” kelimesini iyi anlamak gerekiyor.

Bir süre önce Turkcell’in data tarifelerinde “Sınırsız internet paketi, aylık 3 GB’la sınırlıdır” dediği gibi, Türk Telekom da sınırsız internet seçeneğini 15 GB’a sınırlamış durumda.

İnternet, Kötüye Nasıl Kullanılır?

Bunun nedeni olarak da “Kötüye kullanımı engellemek”. İnternet kullanıcıları da bu kadar güzel haberden sonra bu uyarıyı okuduklarında adeta çıldırıyorlar.

İnterneti kötüye kullanım, altı doldurulmamış bir ibare olduğundan ve yeni nesil web içeriklerinin video ve ses gibi eskiye nazaran çok daha fazla trafik harcayan nesnelerden oluştuğu göz önünde bulundurulursa, saç baş yolmamak elde değil.

Bu konuda okurlarımızın internet alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını tahmin edebildiğimiz için, basın toplantısında Türk Telekom yöneticilerine kullanıcılar tarafından bu seçeneklerin tepki ile karşılanabileceğini ilettik. Aldığımız cevap ise oldukça ilginç.

Türk Telekom’un elindeki verilere göre ADSL kullanıcılarının ortalama 1 aylık trafik kullanımı; kişi başına 5,4 GB. Oysa forumlarımıza gelen mesajlarda, 5,4’ü bir kenara bırakın 15 GB’ın bile çok komik bir rakam olduğu, üstüne basılarak ifade ediliyor.

Kota Aşılırsa Ne Oluyor?

15 GB’lık kota dolduğu anda hattınız, 8 Megabit’ten 512 Kbps’ye düşürülüyor. Yeni bağlantı seçeneğiniz ay sonuna kadar devam ediyor. 15 GB’lık kotadan sonra 512 Kbps ile sınırsız trafik kullanabiliyorsunuz.

Ancak saniyede maksimum 50 KB ile download yapabildiğinizi göz önüne alırsanız, sınırsız da olsa bu bağlantı seçeneğinin çok yavaş kaldığı ortaya çıkıyor.

Eski Kullanıcılar Ne Olacak?

Web alışkanlıklarınıza bakarak, aylık 15 GB’ın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız o zaman eski tarifelerle devam etmenizde fayda var.

Bir önceki maksimum sınırsız (gerçekten sınırsız) tarife olan 4 Megabit hat kullananlar, dilerlerse 8 Megabit (15 GB sınırlı) hatta geçebiliyor, dilerse de 4 Megabit sınırsız hattını kullanmaya devam edebiliyor.

İnternetcafe ya da çok sayıda bilgisayarın bulunduğu iş yerleri gibi mekanlarda, 8 Megabit’lik yeni tarifelerin yetersiz kalacağı aşikar olduğundan, eski bağlantıları ile devam etmelerinde fayda var.

Hakkı Alkan

8 Megabit internet, kafaları karıştırdı! için yorumlar “2”

 • admin:

  8 mbit upload değilde download hızı. upload hızı olsa geçse herkes evinde datacenter kurar :)

  8 mbitida zaten garanti vermiyor, az da olabilir diyor 8mbit de olabilir diyor. ama mevcut hızların yarısını bile bizlere sağlayamayan Türk telekom onu nasıl verecek merak ediyorum. ayrıca, hem sınırsız diyor hem de 15 gb kota var diyor. tamamen kelime oyunlarıyla sömürmeye devam ediyor. en iyisi şuandaki tarifemizde kalmak.

 • Pentimento:

  15 gb nedir ki bir kaç tane dvd indirdinmi bitti :(

  8m bit de uplad 1 mega bitse bir anlamı yok :(

  8 mbit’in upload hızı nedir ?

Bir cevap yazın

ADSL, internet, Sınırsız ADSL,