41 milyon kredi kartı bilgisi çalındı

41 milyon kredi kartı bilgisi çalındı

Tarihin en büyük sanal hırsızlıklarından birisi gerçekleşti. Amerika’da görülen davada 11 sanık, dünya genelinde toplam 41 milyon kredi kartı bilgisini çalmakla yargılanıyor.

İnternet üzerinde gerçekleştirilen sanal dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklendi. Gelmiş geçmiş en büyük “hack” olayı olarak gösterilen davada 11 sanık, dünya genelinde toplam 41 milyon kart bilgisini çalmakla suçlanıyor.

Organize ve çok uluslu olarak hareket eden sanıklar arasında Amerika, Estonya, Ukrayna, Çin ve Beyaz Rusya vatandaşları yer alıyor.

Federal yetkililer zincirin baş halkasında Albert Gonzalez’in yer aldığını bildiriyorlar. Miami’de yaşayan Gonzalez geçtiğimiz günlerde bilgisayar dolandırıcılığı suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmış belge ve kimlik sahteciliği, komplo düzenlemek ve sanal dolandırıcılık yapmaktan suçlu bulunmuştu.

Gonzalez ve arkadaşlarının, tedarikçi firmaların kablosuz ağlarını izlemiş olduğu ve teknik yetersizliklerden dolayı oluşan güvenlik deliklerinden geçerek milyonlarca dolar değerinde kimlik ve kart bilgisine eriştikleri bildiriliyor.

Yetkililer edinilen bu bilgilerle sanıkların çalınan numaraları farklı kartlara bastırıp çoğaltarak para çekme makinelerinden binlerce dolar para çektiğini ifade ediyor. Numaraların bir kısmı ise kara borsada satılıyor.

Gonzalez ilk olarak 2003 senesinde Gizli Servis tarafından benzer suçlamalarla yakalanmış ve ceza almadan “hacker” olarak dolandırıcılık yapan kişilerin yer aldığı forumlardan bilgi sızdırması şartıyla gözetim altında tutuluyordu. Ancak savcıların ifadesiyle Gonzalez suç işlemeye devam etti ve anlaşmayı tek taraflı olarak bozdu.

Türkiye ile bağlantısı var

Kart numaralarının satılması konusunda Ukrayna vatandaşı Maksym Yastremsky ve Estonyalı Aleksandr Suvorov suçlu bulunurken, suçlamalarla ilgili ilginç bir olay daha ortaya çıktı. İkilinin çalıntı numaraların bilgisini uluslararası pazarda Temmuz 2007 ayında Türkiye’de tatil yaparlarken satmaya çalıştıkları belirlendi. Yastremskiy’in iadesi konusunda Türkiye’ye başvuran ABD yetkilileri şimdi suçlamalar hakkında sanıkları yargılıyor.

Bugüne kadar zincirleme soygun olayında ne miktarda paranın çalındığı henüz belirlenmedi. Ancak tahminler ilgili rakamın toplamda 1.6 milyon doları geçtiği yönünde.

41 milyon kredi kartı bilgisi çalındı için yorumlar “2”

  • admin:

    @orhan

    kesinlikle savcılığa dilekçe vermelisin. bence hiç banka ile zamanını harcama. bu tür davalarda tüketiciyi haklı buluyorlar. zaten senin paranın belli bir kısmını banka ödemek veya zararı karşılamak zorunda. onlarda bildikleri için bunu ağırdan alıyorlar. güvenlik konusunda birinci dereceden banka sorumlu , daha sonra müşteriler geliyor.

    en kısa zamanda savcılığa dilekçe vermenizi tavsiye ediyorum, ondan sonra gerekli incelemeyi ve açıklamayı mecbur yapacaklar. kolay gelsin

  • orhan göktaş:

    yapıkredı bankasına ait kredı kartım calındı ve ve kredıkartımın calındıgını soyledım musterı yetkılısıne farklı atm lerden nakıt cekım yapılmıs dedı bende ben yapmadım dedım yazılı faks gondermemı soyledıler veben faksı gonderdım faksın ceabı kredı kartınızdan cekılen nakıt cekımlerın olumsuz cevap aldım bende hangı atmelrden oldugunu faksla bana gondermelerını ıstedım gelen faksta ayın 26-11-2008de cekılmıs cekılen paranın saatlerını ıstedım musterı yetkılısınden verılen saatlerde su sekılde yer almakta 17-39çeaş subesı 17-41 barkal subesı 17-43ceaş subesı 17-45de yeşil oba şubesınde ve 18-04de kucusaat subesı ve 18-07de carfursada yanı hangı ınsan 2şer dakayla bukadar işlem yapar nerde bu yapıkredı bankasının guvenlıyı neden bulamıyor bu hırsızları acaba hırzız kım lutfen yardımcı olun bana ırtıbat tlf numaram 0535-488-09-36 bu konuda bılgısı olanların yardımcı olmaların onemle rıca ederım orhan göktaş

Bir cevap yazın

hack, Kart numaraları, Kredi Kartı,