3D oyun Minecraft çocuklar için zararlı mı?

Dünya üzerinde 18 milyonun üzerinde kişi tarafında satın alınan ve popülerliği giderek daha da yaygınlaşan Minecraft oyunu geçtiğimiz dönem içinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından inceleme altına alındı.

3D oyun Minecraft çocuklar için zararlı mı?

İncelemenin gerekçesi ise ŞU: 3D oyunlar türünde olan Minecraft oyunu içinde barındırdığı silah, saldırı ve şiddet öğeleriyle çocuklar için zararlı olabilir. Bu durumun şiddeti özendirmeye kadar gidebileceğini düşünen bakanlık yetkilileri, bu açıklamalarından sonra dünya basınında da yer aldı.

Minecraft’ı İnceleme Kararı Nasıl Alındı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, bir gazetecinin “Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncu puan kazanıyor. Bunun gibi şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız mevcut mu?” diye sormasıyla başlayan bu durum, bakanın şikâyetlerle bizzat ilgileneceğini, oyunun inceleneceğini, şiddet unsuru olup olmadığına bakılacağını ve oyunla ilgili hukuki olarak ne yapabileceklerini değerlendireceğini söylemesiyle gerçeklik kazandı. Bakan daha sonra Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne de inceleme talimatı verdi. Genel müdürlük, oyunun tüm bölümlerini incelemeye ve “şiddet” unsurunu aramaya koyuldu.

Pedagoglar Minecraft Hakkında Ne Diyor?

Minecraft içinde iki adet oyun modu bulunuyor. Birincisi Survival adı verilen hayatta kalma modu. İkincisi ise Creative denilen özgürce binalar, dağlar, yapılar inşaa edebileceğiniz neredeyse sınırsız bir mod. Creative modunda yapabileceklerinizin gerçekten de bir sınırı yok.

Birkaç arkadaşınızla bir araya gelerek isterseniz sevdiğiniz takımın stadyumunu inşaa edebilir, isterseniz bir gökdelen dikebilirsiniz. Ya da İstanbul benzeri bir şehri kurmak için kolları sıvayabilirsiniz. Survival adındaki modda ise yapabilecekleriniz daha sınırlı. Zaten modun ilgi çeken yanı da sınırlı olması, oyuncuyu zorluyor olması. Bu noktada oyuncu bir dünyada doğuyor ve hayatta kalmak için mücadele ediyor. Gündüz zamanında dilediği gibi gezebilen oyuncunun karşısına geceleri canavarlar çıkabiliyor. Özellikle oyun dünyası tarafından oldukça popüler olan Creepers adındaki yaratıklar, iskelet adamlar, zombiler gibi çeşitli düşmanlar geceleyin size saldırmak için ortaya çıkıyorlar. İşte şiddet kısmı bu noktada var oluyor fakat birçok oyuna kıyasla öyle detaylı bir şiddet görüntüsü içermiyor. Zaten oyunun kutu kutu grafiklerinin şiddete pek de izin vermeyeceğini oyunu oynamaya başladıktan sonra farkediyorsunuz. Pedagogların fikirleri de bu noktada 7 yaş altı çocuklar için sakıncalı olarak belirlenmiş durumda ki oyun, Avrupa’da dahil olmak üzere birçok ülkede 7 yaş üstü çocuklar için uygun olarak görülüyor.

Pedagogların oyun hakkında aslında söylemek istedikleri daha farklı bir yön var. Oyun süresi. Minecraft oyununu oynayanlar bilirler, bir başladığınız zaman bir daha ayrılmak istemeyeceğiniz türden bir oyundur, Minecraft. Uzun oyun süreleri, uykusuz geceler ve daha fazla oynama isteği, Minecraft’ın olumsuz etkisi olarak görülebilir. Özellikle çocuklar için.

İnceleme Kararı Dünya Basınında

Bakanlığın Minecraft hakkındaki açıklamasından sonra BBC konuyu şu sözlerle haber yaptı: Avrupa’da 7 yaşından büyükler için uygun gösterilen Minecraft, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı tarafından soruşturma altına alındı. Çok fazla şiddet içerdiği belirtilen oyun bütün ülkede yasaklanabilir. Bir gazetecinin yönelttiği “Oyunda farklı karakterleri öldürerek puan kazanılabiliyor, bunun hakkında birşeyler yapılmalı” önerisine olumlu yanıt veren Bakan, soruşturmayı hayata geçirmek için kolları sıvadı. Avrupa kaynaklı The Pan European Game Information grubunun oyun için yaptığı değerlendirmede “Gerçekçi görünmeyen karakterlere karşı şiddet içeriyor ama kesinlikle detaylı değil”

Minecraft’ın Başarısı Hakkında

3d oyunlar türüne ait olan bu oyunun grafiklerinin pek de ilgi çekici olduğu söylenemez. Zaten aslında bu oyun grafikleriyle değil oyuncuya hissettirdiği özgürlük ve yaratıcılığını ortaya koyma fırsatı vermesi açısından başarılı olmuşa benziyor. Dünya üzerinde 3d oyunlar türünde binlerce oyun her geçen gün geliştiriliyor ve piyasaya sürülüyor. Bu 3d oyun, kimi zaman oyun portallarında, kimi zaman Google Playstore gibi mobil oyun platformlarında, kimi zaman ise Playstation 4 gibi yeni nesil oyun konsollarında karşımıza çıkıyor. Minecraft’ın diğerlerinden sıyrılarak büyük başarıya kavuşmuş olması, olayın sadece 3d grafik olmadığını başarılı bir şekilde gösteriyor.

Bir cevap yazın

3D oyunlar, Minecraft,