2014’te son yolculuğuna uğurladığımız teknolojiler

2014 yılı, bir çok ünlüyü kaybettiğimiz bir yıl oldu. İnternet ve teknoloji dünyasını göz önünde bulundurduğumuz zaman da bir çok kayıp verildiğini görebiliyoruz. Teknoloji mezarlığında yerini alanların neler olduğuna birlikte bakalım.

Klasik iPod:

Klasik iPod

Apple‘ın müzik dünyasını şekillendirmesinde en büyük pay sahibi olan iPod’lar teknoloji geliştikçe şekil değiştirdi. Klasikleşen iPod’lar ise 2014 yılı itibari ile klasikleşen iPod’ların üretimini durdurduğunu açıkladı. Binlerce müziği bir cihazda toplayabildiğiniz iPod’lar sadece Shuffles, Nano ve iPod Touch modelleri ile devam edecek. Klasik bir iPod sahibiyseniz korumaya özen gösterin, ilerleyen yıllarda iPod’ların ilk modelleri özel bir yere sahip olacaktır.

Windows XP:

Windows XP

Microsoft işletim sistemlerinden en beğenilen ve belkide en uzun soluklu olanı XP 2014 yılı nisan ayı itibariyle artık Microsoft tarafından desteklenilmiyor. 12 yıllık bir geçmişe sahip XP sahibiyseniz yenilenmenizin zamanı çoktan gelmiş, hatta geçiyor bile.

MSN Messenger:

MSN RIP

Hepimizin hayatında çok ciddi bir yeri vardı Msn Messenger’in. Gönderilen titreşimler, simleyler vs çok uzun bir süre online mesajlaşma hayatımızı devam ettirdiğimiz bu efsane yazılım da 2014 yılında aramızdan tamamen ayrıldı. Gelişen teknolojiye ayak uydurmanın ve öngörülü bir şekilde hareket etmenin ne kadar önemli olduğunun da önemli bir göstergesi. Skype üzerinden devam kararı alan Microsoft şimdi Skype üzerinde geliştirmelere devam ediyor.

Artık Facebook’da Dürtemezsiniz (Facebook Poke):Facebook Poke ve Camera Uygulamalarını App Store’dan Kaldırdı.

Facebook Poke

Facebook‘un Snapchat’e alternatif geliştirdiği Poke uygulaması tarih olanlar arasında yerini aldı.

Flappy Bird:

Flappy Bird

İnternet dünyasını ve hatta mobil dünyayı bir anda sarsan, herkesin çılgınlar gibi oynadığı mobil oyun Flappy Bird çok uzun bir geçmişi olmasa da doğuşu, yayılması ve kapanmasıyla internet dünyasında unutulmayacak bir yer sahibi oldu. Kurucusunun kazandığı paralara hala tartışıladursun bu hızın hayatımızda neler olabileceğine dair gösterdikleri üzerine düşünmenizi tavsiye ederim.

Orkut:

Orkut

Türkiye için önemi sadece kurucusunun Türk olması olan Orkut, uzun bir zamandır sadece Brezilya’da kullanılan bir sosyal ağdı. Google‘nin ilk büyük sosyal ağ deneyimi olan bu network Facebook karşısında direnemeyen ağlardan sadece biri.

Nokia markalı telefonlar:

Nokia cep telefonu dünyasının tartışmasız en önemli oyuncusu oldu. Apple ve Samsung karşısında direnemeyen bu efsane marka Microsoft’a satıldıktan sonra yavaş yavaş çöküşe devam etti. Microsoft 2014 yılı içerisinde yeni çıkarılacak telefonlarında Nokia markasını artık kullanmayacağını duyurdu. Bakalım önümüzdeki dönemler Nokia adına neler gösterecek.

Justin.tv

Justin.tv

İnternet dünyasının gelişimi televizyon yayıncılığını da değiştirdi tabi ki. Youtube veya diğer video sitelerinden hiç konuşmayacağım ama bir örnek var ki özellikle online yayıncılığın nerelere gelebileceğini gösterdi ve kapandı. Justin.tv muhtemelen futbol maçlarını izlerken gördüğünüz bir platform olsa da online kanalınızı oluşturabildiğiniz ve yayınlar yapabildiğiniz bir platformdu. Tabi ki bu platformun illegal içeriğe de izin veriyor olması başlarına büyük bir belaya neden oldu ve 2014 yılı içerisinde kapandığını duyurdu. İbret alınası

Sizin hatırladığınız ve 2014 yılında veda ettiğimiz teknolojiler neler?

Bir cevap yazın

internet, Teknoloji,